Solomon Wiseman (16 prill 1777 - 28 nëntor 1838[1]) ishte i dënuar, tregtar dhe traget. Qyteti i quajtur Wisemans Ferry, Uellsi i Ri Jugor, Australi është emëruar pas tij.

Piktura me vaj të Solomon Wiseman

JetaRedakto

Wiseman lindi në Southwark, Angli, djali i Richard Wiseman, një punëtor i rrobave dhe fitimtarit, dhe u bë një detar maune në Thames. Ai ishte i punësuar nga qeveria britanike për të transportuar spiunë në Francë. Më 30 tetor 1805 ai u shpall fajtor për vjedhje druri nga një detar maune dhe u dënua me vdekje. Kjo u zbrit në Transportin për Jetën dhe ai u dërgua në Uellsin e Ri Jugor, ku arriti në gusht 1806 në Aleksandër. Ai udhëtoi me gruan e tij Jane dhe dy djem, në një kasolle sesa me të dënuarit e tjerë. Pas mbërritjes, atij iu dha liria me kusht menjëherë dhe i ishte caktuar gruas së tij. Në vitin 1810 iu dha bileta e tij e lejes dhe më 1812, një falje.[1]

Në vitin 1811 Wiseman kishte ndërtuar një varkë me vela të quajtur Hawkesbury Packet e cila ishte një tregtar bregdetar. Jo shumë kohë pasi ai fitoi varkën Hope. Ai transportonte qymyr nga Newcastle (Uellsi i Ri Jugor), grurë nga Hawkesbury dhe lëndë druri nga Shoalhaven. Të dy anijet u shkatërruan brenda disa muajsh nga njëra-tjetra në vitin 1817.[2] Pas rrëmujave të anijeve të tij ai bleu Mary Ann (anije) të cilën ai i akordoi qeverisë. Në vitin 1817 atij iu dha një qira prej 200 hektarë (0.81 km2) në lumin Hawkesbury në Lower Portland Head, i cili më vonë u bë i njohur si Wisemans Ferry. Në vitin 1821 ai themeloi një han të quajtur 'the Sign of the Packet' në brigjet e lumit. Kur dëgjoi që qeveria synonte të ndërtonte një rrugë midis Sydney dhe luginës Hunter, ai i bindi autoritetet që ta kalonin nëpër tokën e tij. Ndërtimi i rrugës filloi në vitin 1826 me dy banda që vepronin në secilën anë të lumit, dhe në vitin 1827 ai mori një kontratë për të furnizuar të gjitha dispozitat për bandat dhe më vonë atë vit një licencë për të operuar një traget për të transportuar njerëz dhe aksione përtej lumit. Vendi i kalimit të trageteve u zhvendos më 1829, në sitin e tij aktual, kur u zgjodh një rrugë për Rd Veriut të Madh. Vendi aktual është kalimi më i vjetër i trageteve në Australi. Në vitin 1826 ai ndërtoi në tokën e tij një shtëpi të hollësishme për gruan e tij të dytë, Sophia, të quajtur Cobhams Hall. Tani është një pijetore e quajtur Wiseman's Inn Hotel.

ReferimeRedakto

  1. ^ a b Parsons, Vivienne (1988). Wiseman, Solomon (1777 - 1838). Australian Dictionary of Biography. A020561b. Marrë më 2008-02-10. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Australian Shipwrecks - vol 1 1622-1850, Charles Bateson, AH and AW Reed, Sydney, 1972, ISBN 0-589-07112-2 p54