Solsona, Lleida

komunë në Spanjë


Solsona është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Solsonès, të provincës Lleida, në Katalonia. Solsona ka 9233 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 18.14 km2.

Solsona, Lleida
Komunë
noform
Cathedral of Solsona.
Stema_figura
Vendndodhja
Solsona, Lleida is located in Spanjë
Solsona, Lleida
Solsona, Lleida

Koordinatat: 41°59′52″V 1°31′15″L / 41.99778°V 1.52083°L / 41.99778; 1.52083

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Lleida
Qarku Solsonès
Kryetari i Bashkisë David Rodríguez González
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.14 km2
Lartësia 670 m (m.n.d.)
Popullsia 9233 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 25280
Koordinatat 41° 59′ 52″ Veri

1° 31′ 15″ Lindje

Faqja Zyrtare www.ajsolsona.cat

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto