Ndryshimi mes inspektimeve të "Halloween"

304 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.6.4) (roboti shtoj: mzn:هالووین)
{{Cn|'''''Halloween''''' (hellëuin) e ka prejardhjen në kremtimin e ndërrimit të viteve të kalendarit të Kelteve[[Keltët|Keltëve]], natën midis [[31 tetor]]it dhe [[1 nëntor]]it.}} Qe para 600 vitevevjet p.e.s populli kelt mirëpriste në këtë mënyre muajt e errët të dimrit duke u ndarendarë në të njëjtën kohë nga periudha e lulëzuar e verës. Druidet[[Druidët]] (lloj besimi) iaja përkushtonin këtë natë Zotit të tyre të vdekjes, Samhain[[Samhai]]n. GojedhanaGojëdhëna thotë se ai i ka mbledhurmblodhi shpirtrat e të vdekurve të 12 muajve kanëtë vitit të shkuar, pasi ata i kanëkishin larelarë mëkatet e tyre, dhe i ka dërguardërgoi në parajsën Keltee keltëve.
[[File:Halloween.JPG|thumbnail|235px| Një [[kungulli|kungull]] i ndriçuar nga brenda, simboli i ''[[Halloween]]''-it]]
 
Njerëzit mbledhshinmblidheshin në kodrat mbi tokat e tyre dhe duke ndezur zjarre të mëdhenj, perzeninpërzenin shpirtrat e keqinjkëqinjvitivitit që shkoi. Më pas, shuanin përkohësisht zjarrin në shtëpitë e tyre dhe pak më vonë e ndiznin përsëri.
 
Kështu emri ''Halloween'' i ka rrënjët në Evrope[[Evropa|Evropë]]. Kisha ua mori KelteveKeltëve këtë zakon gjategjatë rrejdhespërhapjes se kristianizmit[[krishtërimi]]t. Ishte At Gjergji i IV i cili nen vitin [[837]] e ringjalli [[1 nëntor|1 Nëntorin]] duke e quajtur Dita e të gjithë Shpirtrave. {{Cn|Për të mos shtrembëruar shkakunbeimin tek Samhain-it[[Samhai]], kjo ditë është menduar të jetë edhe dita e të vdekurve.}}
Vetëm në qindvjeçarin e[[shekulli 19XIX|shek. arritiXIX]] ''Halloween'' arritikalojkalojë Atlantikun[[Atlantiku]]n për në [[Amerika e Veriut|Amerikën Veriore]] së bashku me pasardhësit e KelteveKeltëve, Irlandezet[[Irlandezët]], të cilët shtegtuanshtegëtuan atje për shkak të kushteve të këqija për jetës. Atje, ky zakon u përhap shpejt në të gjithë vekendinvendin, por gjatë përhapjes pësoi edhe ndryshim të dukshëmdukshëme. Kështu tashme ''Halloween'' më tepër përngjan me karnevalet së sa me zakonet e mëhershme.
 
Shenja dalluese e Hallowwen''Halloween''-ve është [[kungulli]], e cila e ka prejardhjen në [[ShBA]]. Por ama arsyeja e përdorimit të kungullit me vrima me pamje të jashtme të frikshme dhe njëkohësisht të bukur rrjedh gjithashtu nga koha e KelteveKeltëve. Një zuzar me emrin ''Jack O'Lanten'' duhej të shkonte në [[Ferri|ferr]] pas vdekjes së tij. Por [[Djalli]] e ktheu mbrapsht duke i dhëne një copë [[qymyri]] (thëngjill) që digjej ta kishte gjatë gjithë rrugës. Jacku''Jack''-u e vendosi qymyrin në një Rrepe[[Rrepa|rrepë]] të madhe dhe u nis drejt drejt një udhëtimi të pafundte me që nuk e lejuan të futej në asnjë mbretëri të vdekurish. Për njerëzit ishte më se e qartë që rrepa me qymyrin u shtinte tmerrin para së gjithash shpirtrave të keqinjkëqinj. Meqenëse amerikanetamerikanët përdoren kungullin në vend të rrepës, ai mbeti shenja dalluese e ''Halloween''-ve.
Vetëm në qindvjeçarin e 19 arriti Halloween të kaloj Atlantikun për në Amerikën Veriore së bashku me pasardhësit e Kelteve, Irlandezet të cilët shtegtuan atje për shkak të kushteve të këqija për jetës. Atje ky zakon u përhap shpejt në të gjithë vekendin, por gjatë përhapjes pësoi edhe ndryshim të dukshëm. Kështu tashme Halloween më tepër përngjan me karnevalet së sa me zakonet e mëhershme.
 
Shenja dalluese e Hallowwen-ve është kungulli, e cila e ka prejardhjen në [[ShBA]]. Por ama arsyeja e përdorimit të kungullit me vrima me pamje të jashtme të frikshme dhe njëkohësisht të bukur rrjedh gjithashtu nga koha e Kelteve. Një zuzar me emrin Jack O'Lanten duhej të shkonte në ferr pas vdekjes së tij. Por Djalli e ktheu mbrapsht duke i dhëne një copë qymyri (thëngjill) që digjej ta kishte gjatë gjithë rrugës. Jacku e vendosi qymyrin në një Rrepe të madhe dhe u nis drejt drejt një udhëtimi të pafundte me që nuk e lejuan të futej në asnjë mbretëri të vdekurish. Për njerëzit ishte më se e qartë që rrepa me qymyrin u shtinte tmerrin para së gjithash shpirtrave të keqinj. Meqenëse amerikanet përdoren kungullin në vend të rrepës, ai mbeti shenja dalluese e Halloween-ve.
 
[[Kategoria:Festë]]