Ndryshimi mes inspektimeve të "Petro Nini Luarasi"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
* '''Drita''' ''(Sofje, [[1907]] - [[1908]] - redaktor i gazetës)''
*'''Mallkimi i shkronjave shqipe dhe çpërfolja e shqiptarit''' ''(Manastir, [[1911]] - politike)''
 
==Mirënjohje==
Presidenti i [[Shqipëri|Shqipërisë]], [[Bamir Topi]] më 13 janar 2012 i akordoi Petro Nini Luarasit (pas vdekjes) [[Urdhri "Nderi i Kombit"|Urdhrin “Nderi i Kombit”]] me motivacionin: “''Figurë e shquar e kombit, një nga veprimtarët e ndritur të Rilindjes Kombëtare, luftëtar i paepur për zgjimin, emancipimin dhe prosperimin e kombit shqiptar, për çlirimin nga zgjedha otomane dhe formimin e shtetit komb të shqiptarëve, luftëtarit të madh të krijimit të arsimit kombëtar si një nga shtyllat e çështjes kombëtare, vepër për të cilën dha edhe jetën.''” <ref>[http://www.president.al/shqip/info.asp?id=7136 Presidenti Topi dekoron Petro Nini Luarasin (pas vdekjes) me Urdhrin “Nderi i Kombit”], Web faqaja president.al, 13 janar 2012</ref>
 
==Referenca==
{{reflist}}
 
<!--kategorizim dhe nderwiki-->
[[Kategoria:lindje 1865]]
[[Kategoria:vdekje 1911]]
 
 
 
 
[[sr:Petro Nini Luarasi]]
3.535

edits