Dallime mes rishikimeve të "Muri i Berlinit"

3.736 bytes added ,  9 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 95.107.220.169 (diskutimet) në versionin e fundit nga EmausBot.
(Faqja u zëvendësua me ' you fuckin fuck motherfucker')
v (U kthyen ndryshimet e 95.107.220.169 (diskutimet) në versionin e fundit nga EmausBot.)
[[Skeda:Berlinermauer.jpg|thumb|250px|'''''[[Muri i Berlinit]]''''' - '''''[[1986]]''''']]
[[Skeda:Bundesarchiv Bild 173-1321, Berlin, Mauerbau.jpg|thumb|left|250px|''Fillimi i punimeve për ndërtimin'' e
'''''Murit të Berlinit.''''' - [[Gusht]] [[1961]]''''']]
'''Muri i Berlinit''' ([[gjermanisht]] ''Berliner Mauer'') u ndërtua më [[13 gusht]] [[1961]] dhe u shkatërrua më [[9 nëntor]] [[1989]] edhe pse sot këtij shkatërrimi i kanë mbijetuar disa segmente. Ai u ndërtua nga qeveria komuniste e '''[[Gjermania Lindore|Gjermanisë Lindore]]''' nën komandën e [[Moska|Moskës]], për të parandaluar kalimin e mundshëm të emigrantëve nga blloku lindor në [[Perëndimi|Perëndim]]. Ishte një barrierë prej [[betoni]] e lartë gati 3 metra dhe përshkonte gjithë '''[[Berlini]]n''' duke e ndarë më dysh për 28 vjet. Në të bënin pjesë dhjetëra kulla vrojtimi dhe dyer kalimi, përfshi edhe të famshmen "Pikëkalimi Çarli". Konsiderohej si linja e hekurt midis dy botëve të kundërta përgjatë gjithë kohës së [[lufta e ftohtë|luftës së ftohtë]].
 
Shkatërrimi i tij shënoi fillimin e krisjes së [[komunizmi]]t në [[Evropë]].
 
{{cung}}
 
[[Kategoria:Gjermani]]
[[Kategoria:Ndarja e Gjermanise]]
[[Kategoria:Ndërtimtari]]
[[Kategoria:Cung]]
 
[[af:Berlynse Muur]]
 
[[an:Muro de Berlín]]
 
[[ar:جدار برلين]]
 
[[arz:سور برلين]]
 
[[az:Berlin divarı]]
 
[[be:Берлінская сцяна]]
 
[[be-x-old:Бэрлінскі мур]]
 
[[bg:Берлинска стена]]
 
[[bn:বার্লিন প্রাচীর]]
 
[[bo:པེར་ལིན་ལྕགས་རི།]]
 
[[br:Moger Berlin]]
 
[[bs:Berlinski zid]]
 
[[ca:Mur de Berlín]]
 
[[cs:Berlínská zeď]]
 
[[cy:Mur Berlin]]
 
[[da:Berlinmuren]]
 
[[de:Berliner Mauer]]
 
[[diq:Dêsê Berlini]]
you fuckin fuck motherfucker
[[el:Τείχος του Βερολίνου]]
[[en:Berlin Wall]]
[[eo:Berlina muro]]
[[es:Muro de Berlín]]
[[et:Berliini müür]]
[[eu:Berlingo harresia]]
[[fa:دیوار برلین]]
[[fi:Berliinin muuri]]
[[fo:Berlinmúrurin]]
[[fr:Mur de Berlin]]
[[fy:Berlynske Muorre]]
[[gl:Muro de Berlín]]
[[gv:Boalley Verleen]]
[[he:חומת ברלין]]
[[hi:बर्लिन की दीवार]]
[[hr:Berlinski zid]]
[[hu:Berlini fal]]
[[id:Tembok Berlin]]
[[is:Berlínarmúrinn]]
[[it:Muro di Berlino]]
[[ja:ベルリンの壁]]
[[jv:Témbok Berlin]]
[[ka:ბერლინის კედელი]]
[[km:ជញ្ជាំង ប៊ែរឡាំង]]
[[kn:ಬರ್ಲಿನ್ ಗೋಡೆ]]
[[ko:베를린 장벽]]
[[ku:Hêta Berlînê]]
[[la:Murus Berolinensis]]
[[lb:Berliner Mauer]]
[[li:Moeër (Berlien)]]
[[lmo:Mür de Berlin]]
[[lt:Berlyno siena]]
[[lv:Berlīnes mūris]]
[[mg:Rindrin'i Berlin]]
[[mk:Берлински ѕид]]
[[ml:ബെർലിൻ മതിൽ]]
[[mr:बर्लिनची भिंत]]
[[ms:Tembok Berlin]]
[[nl:Berlijnse Muur]]
[[nn:Berlinmuren]]
[[no:Berlinmuren]]
[[pap:Muraya di Berlin]]
[[pl:Mur berliński]]
[[pnb:برلن کند]]
[[pt:Muro de Berlim]]
[[qu:Berlin pirqa]]
[[ro:Zidul Berlinului]]
[[ru:Берлинская стена]]
[[scn:Muru di Birlinu]]
[[sh:Berlinski zid]]
[[simple:Berlin Wall]]
[[sk:Berlínsky múr]]
[[sl:Berlinski zid]]
[[sr:Берлински зид]]
[[stq:Berliner Muure]]
[[sv:Berlinmuren]]
[[sw:Ukuta wa Berlin]]
[[szl:Berliński mur]]
[[ta:பேர்லின் சுவர்]]
[[te:బెర్లిన్ గోడ]]
[[th:กำแพงเบอร์ลิน]]
[[tl:Dingding ng Berlin]]
[[tr:Berlin Duvarı]]
[[tt:Берлин дивары]]
[[uk:Берлінська стіна]]
[[ur:دیوار برلن]]
[[vec:Muro de Berlin]]
[[vi:Bức tường Berlin]]
[[war:Bungbong han Berlin]]
[[yi:בערלינער וואנט]]
[[zh:柏林圍牆]]
[[zh-classical:柏林圍牆]]
[[zh-yue:柏林圍牆]]