Ndryshimi mes inspektimeve të "Prill 2005"

39 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(+ Interwikilinks)
=== [[27 prill]] [[2005]] ===
*'''[[Malmoe]]''' - [[Boksi]]eri [[Naim Tërbunja]] fiton titullin [[Kampion]] i [[Suedia|Suedisë]] për vitin 2005.
 
=== [[25 prill]] [[2005]] ===
*'''[[Tiranë]]''' - [[Presidenti i Republikës]], [[Alfred Moisiu]], pohon se :
''Duhet kapërcyer mentaliteti i përdorimit të [[Paraja|parasë]] në dorë dhe vlerësoi se marrëveshja e firmosur për kalimin e pagave të administratës shtetërore nëpërmjet bankave ështeështë një sinjal pozitiv në këtë fushë''.
 
* '''[[Tiranë]]''' - [[Kryeministri]] [[Fatos Nano]] në takimin me sipërmarrës privatë shqiptarë dhe të huaj tha se po diskutohet ulja e [[Tatimi mbi Vlerën e Shtuar|TVSH]]-së
 
* '''[[Tiranë]]''' - [[EsktradimiEkstradimi|Ekstradohet]] nga Italia, një i shumëkërkuar.
 
* '''[[Arkalik]]''' - [[Kapsula|Kapsula Sojuz]] ka sjellë në [[Toka|tokë]] të 3 astronautët në [[Bordi|bord]] nga [[Stacioni Ndërkombëtar i Gjithësisë]].
 
* '''[[Shkup]]''' - Shqiptarët reagojnë ndaj vendimit të [[UNMIK]]-ut për hyrje me [[Viza|viza]] në Kosovë.
 
* '''[[Athinë]]''' - [[Rusia]] shpreh pakënaqësi për ndryshimin e qëndrimit grek mbi Kosovën
 
* '''[[Tiranë]]''' - Misioni [[Pameca]], ndihmon [[Policia e Shtetit Shqiptar|Policinë e Shtetit]], me pajisje logjistike me vlerë 150 mijë euro.
 
=== [[13 prill]] [[2005]] ===
* '''[[Prishtinë]]''' - [[Asociacioni i Gazetarëve Profesionistë të Kosovës|AGPK]] kërkon lirimin e gazetarit të [[Gazeta Express|"Expresit"]]-it.
 
* '''[[Prishtinë]]''' - [[Shërbimi Policor i Kosovës|SHPK]] arreston gazetarin e "Expressit" [[Paulin Pashku|Paulin (Anton) Pashku]].
 
* '''[[Prishtinë]]''' - [[Grupi i Kontaktit]] në Kosovë.
 
* '''[[Prizren]]''' - Për të katërtin vit mbahet manifestimi "[[Shtigjeve të lirisë]]".
* '''[[Durrës]]''' - [[Moisiu]] takoi drejtorin e [[AgjensiaAgjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike|AgjensisëAgjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (ANEA)]], [[Muhamed El Baradei]].
 
=== [[12 prill]] [[2005]]===
* '''[[Prishtinë]]''' - [[Shoqata e Gjuhës Shqipe e Kosovës|SHGJSHK]] organizon konkursin e kulturës së gjuhës "[[Gjuhëtari i ri]]"
 
* '''[[Sofja|Sofje]]''' - Zyrtarë të AMBO-së, kanë thënë se takimi i grupit të ekspertëve për [[Naftësjellësi AMBO|naftësjellësin AMBO]] do të mbahet më 19 prill në Tiranë.
 
*'''[[Prishtinë]]''' - [[Java e Bibliotekës]] solli [[CD]] me zërin autentik të [[Fan Noli]]t.
 
* '''[[Prishtinë]]''' - [[Qeveria e Kosovës]] arriti një marrëveshje me [[SindkataSindikata|sindikatën]] e [[UP|Universitetit të Prishtinës|]] për ndërprerjen e [[Greva|grevës]].
 
* '''[[Bagdad]]''' - [[Sekretari amerikan i mbrojtjes]], zoti [[Donald Ramsfeld]] viziton Irakun, ku takohet me [[kryeministri]]n e ri të vendit [[Ibrahim Al Xhafari]].
 
* '''[[Sarajevë]]''' - Policia e Bosnjës dhe forcat paqeruajtëse të [[EUFOR]]-it kanë konfiskuar një sasi prej 52 kg [[Heroina|heroinë]].
 
* '''[[Uashington]]''' - [[Komisioni Ndërkombëtar për Ballkanin|Komisioni për Ballkanin]] jep raport në [[ShBA]] dhe në [[Bruksel]].
 
*'''[[Strasburg]]''' - [[Parlamenti i Bashkësisë Evropiane|Parlamenti Evropian]] shqyrton hyrjen e Rumanisë dhe Bullgarisë në [[Bashkësia Evropiane|BE]].
 
=== [[11 prill]] [[2005]] ===
* '''[[Tiranë]]''' - [[Shqipëria]] dërgoi 120 pjesëtarë të [[Forcat Speciale Shqiptare|Forcave Speciale Shqiptare]] në Irak, lajmërojnë mediat shqiptare.
 
* '''[[Tiranë]]''' - [[Këshilli i Komunitetit Mysliman]] në Shqipëri vendos të marrë emrin [[Bashkësia Islame e Shqipërisë]].
 
* '''[[ShBA]]''' - [[Revista]] [[Forbes]] ka botuar listën e njerëzve më të pasur në botë. [[Bill Gates]] i [[Microsoft]]-it zë vendin e parë, për njëmbëdhjetë vjet me rradhëradhë.
 
=== [[8 prill]] [[2005]] ===
* '''[[Tiranë]]''' - [[Policia e Qarkullimit Rrugor]], ka ndërmarrë brenda 24 orëve, afro 600 masa të ndryshme ndëshkimore ndaj drejtuesve të automjeteve.
 
* '''[[OKB]]''' - [[Greqia]] bën propozimin për ndërrimin e emrit të [[Maqedonia|Republikës Maqedone]] në Republika Maqedone-Shkup.
 
* '''[[Roma|Romë]]''' - Mbi 4 milion vetë marrin pjesë në funeralin e [[Papa Gjon Pali II|Papa Gjon Palit të Dytë]].
 
*'''[[Roma|Romë]]''' - Mbi 4 milion vetë marrin pjesë në funeralin e [[Papa Gjon Pali II|Papa Gjon Palit të Dytë]].
== Shiko edhe ==
* [[Wikipedia:Faqe lajmesh|Burim informatash]]
{{Portal:Ngjarjet e tanishme/Kosova/Ngjarje ndër muaj}}
 
[[CategoryKategoria:Prill|*]]
 
[[ang:Ēastermōnaþ 2005]]