Ndryshimi mes inspektimeve të "Ropica"

370 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Duke llogaritur në atë se po të shkohet me lidhje të tërësishme zigjirore të familjes Zabergja, e cila vetëm para 110 vj. ishte nga dy persona Selman (Sali) Zabergja dhe Rrahim (Shaban) Zabergja, pra kishte vetëm dy ogjaqe që i tymonin, sot kjo familje aq shumë është e degëzuar duke pas parasysh natalitetin e hovshëm, është goxha e vështir të shkruhet në tersi por unë do të mundohem, ky shënim të jetë i përkohshëm dhe sipërfaqësor deri në plotësimin që don kohë.
 
Në vitet e më hershme kishte qënë një burrë i këtij fshati dhe quhej Rrahim Zabergja, i cili kishtene shpëtuar kohen e mbretit Ahmet Zogu , ishte me graden tetar ne Regjimentin Kosoves ne krye me Pajazit Boletinin. Rrahim Zabergja njihet edhe si shpetimtar(ne luften e Bezhnices )i cili i vetmi ishte qe i doli ne ndihme Hoxh Brezhnicen medhe anëtare të familjes së tij, nga çetniket serbe dhe malazez ku duke kaluar rastësisht neper fshatin Breznic (ku ishte duke shkuar mysafir në llap me atin e shaluar mire), has në rrethim të hekurt të shkieve e Malazezve që i kishin bë Kullës së Hoxhës dhe të gjithë anëtaret e familjes mbrendaishin te ngujuar në Kull, dukeku shkijet dhe jamalazezet ven zjarrin për ti djegur për së gjalli të gjithë. Sod e atë ditë këndohet nga rapsod të ndryshëm kënga e Hoxhe Breznicës ku i këndohet këtë trimi të asaj kohë Rrahim Zabergja, i cili i doli në ndihem asaj familje. Dhe jo rastësisht thuhet në vargje të asaj kënge ; pa gajret Breznica ish kanë asnjë Hoxhes nuk poj ndihmon, mysafir një po qëllon o Rrahim Zabergja i kanë than... për më shumë mund ti referoheni këngës që këndohet nga shumë Rapsod Kosovar ''kënga e Hoxhë Breznicës''... Rrahim Zabergja ishte edhe shok shumë i mirë i Bislim Bajgores i cili shpesh bënte konak në odën e Rrahimit në F. sh Ropic, ishte shok i mirë me Bajqinovcet, Mehemt Gradica madje e ka quajtur edhe si baba aq raporte të mira që kishte me të. Mos pajtimi me ardhacaket sllav ishte gjithnje nga aj trim ,ne kohën kur në F. sh. Novosell (Maxhunaj) ku ishte bashkësi lokale e F. sh. Ropic në atë kohë bëhet "odbornik" Kerst Jkovi një anti-Shqiptar i madh e ku motra e tij e quajtur Jana e martuar për Ceka Janackovicin në F. sh. Ropic po ashtu një anti-Shqiptar, si fqinje fillojnë ta provokojnë Rrahimin disa herë dhe e detyrojnë që ti rrah deri në alivanosje. Pasi që merr lajmin Kersta (deputet i krajlit te Serbis se atehershme ) , mobilizon shkiet e Novoselës për të ju hakmerr Rrahimit dhe në natën kritike kur e rrethojnë dhe fillon shkëmbim zjarri dikuvitivitet e '30 1933, [[Bislim Bajgora]] me shok ishte duke ardhe mysafir dhe i del në ndihem dhe shkiet ikun duke mos e arrit ta realizojnë urdhrin edhe te turperuar kthehen tek Odbornikut(deputeti )të tyre... Rrahim Zabergja ishte i vetëm pa asnjë vëlla, ai u martua dhe gjithsej i bëri dhjet djem e kater vajza. Kishte vetëm një axhe të quajtur Selman Zabergja, Selmani kishte tetë djem ku njri nga ta me emrin Mehmet Zabergja u zhduk në luftën e dyte botërore pasi që ishte CC-trup-ushtar gjerman dhe kurrë mënuk për fatineshte e tijditur nukpër është ditur sotfatin e asajtij ditë. Edhe në okupimin e viteve të '90, kjo familje nuk shpëtoj pa maltretime me [[7 07]] [[.07.1992]] dite e marte rreth orës 14-00, lagjes së Zabergjve i behet një rrethim i hekurt nga forca të mëdha policore serbo-cetnike ku për synim kishin shtëpinë e Qazim Zabergjes në kërkim të djalit të tij Naim Zabergja nën akuzën se i kishte vrar dy polic shkije në orët e hershme të mengjezit të po të njëjtës ditë në Skenderaj (Serbicen e atëhershme), dhe si për pasoj rrahet brutalisht deri në alivanosje Qazim Zabergja ku i thyhen tri brinje, dhe i maltretohet e ter familja me përjashtim të djemve të cilët nuk ishin të pranishëm atë ditë në shtëpi, dhe në pamundësi për ta kapur ndonjërin nga djemtë e në veçanti Naimin, ata fillojnë gjahun e tyre për ta kërkuar në të gjithë farefisn që kishte familja nag nga f. sh. Maxhunaj, VUSHTRRI, PRISHTINE MADJE DERI Në PRESHEVE...
 
Djemtë e Rrahimit ishin ;
Anonymous user