Dallime mes rishikimeve të "Beqir Vokshi"

50 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[Beqir Vokshi]], lindi në vitin [[1890]] në [[Gjakovë]] dhe u vrarvra më [[22 janar]] të vitit [[1923]] nga Juniku për në Krumë, ishte UdheheqesUdhëheqës i Komunitetit të Gjakovës dhe Komandant i UshtisëUshtrisë së Zonës Neutrale të Junikut.
 
== Jeta ==
 
{{Dyshim}}
Ajë ishte Udheheqes i [[Komuniteti i Gjakovës|Komunitetit të Gjakovës]] dhe Komandant i Ushtisë te [[Zona Neutrale e Junikut|ZonesZonës Neutrale te Junikut]]. Beqir Vokshi u Vravra pas shpinde pa besishtpabesisht nga " Herojt e quajtur sod si [[Hasan Prishtina]], Azem dhe Shote Galica"cilletcilët i ndihmuan Kosata Peqan- it të hyne në Pejë më Flamurin e Azem Galices. Kosta Peqani ishte ajëai i cillicili Masakrojmasakroi Popullatenpopullaten e Pejës. Hasan Prishtina ishtë inciatoriiniciatori kryesor i Kryegritjes BolqevikeBolshevike, për të Rrezuarrrëzuar Qeverineqeverinë shtetformuese të Ahmet Zogut. [[Ahmet Zogu]] e kishtë thirrur Beqir Vokshin për te ndaluar Vellavrasjenvëllavrasjen, e cillacila kishtkishte Filluarfilluar nga Sulmisulmi i [[TropojëRrethi i Tropojës|Tropojes]] dhe Rrethimirrethimi i Krumës nga Hasan Prishtina .
{{joref}}
Ajë ishte Udheheqes i [[Komuniteti i Gjakovës|Komunitetit të Gjakovës]] dhe Komandant i Ushtisë te [[Zona Neutrale e Junikut|Zones Neutrale te Junikut]]. Beqir Vokshi u Vra pas shpinde pa besisht nga " Herojt e quajtur sod si Hasan Prishtina, Azem dhe Shote Galica" të cillet i ndihmuan Kosata Peqan- it të hyne në Pejë më Flamurin e Azem Galices. Kosta Peqani ishte ajë i cilli Masakroj Popullaten e Pejës. Hasan Prishtina ishtë inciatori kryesor i Kryegritjes Bolqevike, për të Rrezuar Qeverine shtetformuese të Ahmet Zogut. [[Ahmet Zogu]] e kishtë thirrur Beqir Vokshin për te ndaluar Vellavrasjen, e cilla kisht Filluar nga Sulmi i [[Tropojë|Tropojes]] dhe Rrethimi i Krumës nga Hasan Prishtina
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[category:heronj]]
[[category:lindje 1890]]
[[category:vdekje 1923]]
7.597

edits