Dallime mes rishikimeve të "Canberra"

7 bytes added ,  9 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: vep:Kanberr; Ndryshime kozmetike
v (r2.5.4) (roboti ndryshoj: nah:Camberra)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: vep:Kanberr; Ndryshime kozmetike)
'''Canberra''' (IPA: kænbɹə) është kryeqyteti i [[Australi]]së dhe, me popullsinë e saj të rreth 333.000 banorë është edhe qyteti më i madh i [[Australi]]së.
 
Administrativisht përkon me Australian Capital Territory (ACT), urbanizmi në fakt zë vetëm sektorin verior, pjesa tjetër është braktisur pothuajse. ACT është përqafuar plotësisht nga shteti i New South Wales, pa dalje në det. Canberra ndodhet 300 km në jug-perëndim të [[Sidnei]]t dhe 650 km në veri-lindje të [[Melburn]]it. Zona është zgjedhur si vend ku qëndron kryeqytetit i vendit nga [[1908]] dhe, si [[Brazili]] dhe disa kryeqytete të tjera të botës, ky qytet është i projektuar veçanërisht për këtë qëllim. Konkursi ndërkombëtar për ndërtimin e saj u fitua nga Walter Burley Griffin amerikan nga [[Chicago]], dhe ndërtimi filloi [[20 shkurt]] [[1913]]. Struktura e qytetit është ndikuar fuqimisht nga lëvizja e qytetit "kopsht" dhe përfshin zona të gjera të bimësisë natyrore për këtë Canberra ka fituar titullin "kryeqytetin shkurre". Megjithëse rritjen e saj u ngadalësuar nga të dy luftërave botërore dhe [[Depresioni i Madh]] i [[1929]], Canberra është shfaqur si një qytet në zhvillim të plotë pas Luftës së Dytë Botërore.
 
Si selinë e qeverisë Australiane, Canberra është selia e Kuvendit, të Gjykatës së Lartë së Australisë dhe disa institucioneve të tjera qeveritare. Ajo është edhe qendra e shumë organizatave kulturore dhe sociale me rëndësi kombëtare. Qeveria federale kontribuon me shumicën e prodhimit kombëtar bruto vendas dhe është punëdhënësi më i madh në Canberra.
 
Canberra është edhe një destinacion për kohë të lirë të udhëtimit kombëtar dhe ndërkombëtar.
 
Shumica e australianëve thonë emrin në dy rrokje, si /kæn.bɹə/ ose /kæm.bɹə/. Një pakicë e shqiptojnë atë si /kæn.bə.ɹə/, shqiptim /kæn.be.ɹə/ është konsideruar i padrejtë, edhe pse ai është ndoshta më afër me origjinën etimologjike të emrit.
 
== Lidhje të jashtme ==
[[uk:Канберра]]
[[ur:کینبرا]]
[[vep:Kanberr]]
[[vi:Canberra]]
[[vo:Canberra]]