Dallime mes rishikimeve të "Frëngova"

154 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Infobox MKD fshat|
| foto harta=[[Figura:noimage.png|140px]]
{{Harta fshat MKD|'''Frëngovë'''|41|8|43|20|37|23}}
| emri= '''Frëngovë'''
| komuna= [[Komuna e Strugës]]
| posta=
| telefoni=
| lartësia=810 m798m
| sipërfaqja=
| latitude=41° 8' 43 veri
| longitude=20° 37' 23 lindje
| web=
}}
Nga qyteti i Strugës është larg 6 kilometra. Territori është pyjor me pak fushë bujqësore, për këtë arsye një pjesë e banorëve të këtij lokaliteti merren me pylltari, bujqësi dhe blegtori, një pjesë e banorëve punojnë në punë të ndryshme në qytetin e Strugës. Nuk është i vogël numri i banorëve që punojnë dhe jetojnë përkohësisht jasht vendit.
== Demografia ==
Fshati Frëngovë ka 260 shtëpi dhe numëron 1550 banorë të gjithë shqiptarëShqiptarë. Fshati ka shkollën fillore ku mësimin janë duke e ndjekur 300nxënës.
== Ekonomia ==
Frëngovarët në përgjithësi merren me punë të ndryshme: me përpunimin e drurit apo zdrukthtari, me bujqësi e blegtori, si dhe një pjesë e madhe punojnë përkohesisht në perëndim. Duke mos e pasur largë qytetin më të afërt, [[Struga|Strugën]], reth 4 kilometra, shumë fshatarë punojnë në lokale private apo punë shtetërore në këtë qytet.
 
=== Gjuha ===
Banorët e këtij fshati flasin rrjedhshëm gjuhën shqipe ([[toskë|dialektin toskë]]) ngjajshëm si banorët e fshatit [[Ladorishti|Ladorisht]] , [[Zagraçani|Zagraçan]] etj.
 
== Historia ==
 
== Lidhje të jashtme ==
*[http://www.fallingrain.com/world/MK/00/Frangovo.html vendndodhja]
{{MKD-gjeo-cung}}