Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhemal Laçi"

85 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (AXRL zhvendosi faqen Xhemal laci te Xhemal Laçi)
'''Xhemal Laçi''' lindi me [[8 gusht]] te vitit1912vitit [[1912]] dhe vdiq ne 1994 ne qytetin e lindjes Puke .
== Biografia ==
==Biografia==
'''Kolonel Xhemal Laçi '''u lind ne Lacaj te Pukes ne nje familje te varfer por atdhetare . Kesaj familje nuk i munguan intelektual si Zmajl Laci , Halil Laci, Beqir Laci, Kapiteni Ymer Laci. Mesimet e para i mori ne vendelindje , me pas ne Shkoder e Tirane . Ne vitin 1932 perfitoi burse nga shteti ku studioi ne Itali ne '"Collegio Militare'" ne Napoli. Ne vitin 1935 vazhdoi studimet ne Akademin Ushtarake '"Fanteria e Kavallerri '" ne Modena. Me 1937 u diplomua por vazhdoi studimet e larta me pas ne Parma .
==Fillimet e karrieres==
Menjehere pas diplomomit u dergua toger i ushtrise Mbreterore Shqiptare.Ne vitin 1943 me batalionin shqiptar u arratis kunder [[fashizmit]]. Ne rrethet e Shkodres formoi rezistencen kunder Fashizmit .Pas kapitullimit te Italis me 8 shtator 1943,futet Gjermania naziste .Xhemal Laci emerohet komandant kunder armikut gjerman ne Organizaten Besa Shqiptare e Shkodres.Ne luften civile ai luftoi kunder [[Komunizmit]].Deri me 1948 jetoi ne kampet e I.R.O Italia.Pastaj emigroi ne Siri por do kthehet serisht ne Itali i thirrur nga Komiteti Shqipëria e Lire.Ne qershor te vitit 1950 eshte derguar nga komiteti ne Gjermani si nen.komondant i vullnetareve te lirise'1000 TH Labor 'Service Company Henbrunn Munich' deri ne vitin 1954.Ne vitin 1956 emigroi drejt U.S.A ku dhe mori nenshtetesin ne vitin 1974.Ne vitin 1975 Xhemal Laci shkoi ne Madrit prane NMT Lekes 1 si kryetar i zyres ushtarake.Me 4 tetor 1975 per meritat e jashtezakonshme ne sherbim te Mbretit Leka 1 ,gradohet Kolonel i Gardes Mbreterore Shqiptare nga vete Mbreti.U emerua adjutant (minister i pallatit mbreteror) si dhe perfaqsues i Mbreterise Shqiptare ne U.S.A.
==Perpjekjet per permbysjen e komunizmit,kompania 4000==
Xhemal Laci ishte nje nga figurat me te rendesishme te Historise se Shqipëris per kontributin e tij ne sferen politike .U dallua per perpjekjet e tij per te permbysur komunizmin ne Shqipëri ,gjithe jeten i'a dedikoi kombit kete e tregon mese miri tentativat qe beri dhe ne emigrim duke marre pjese ne [[Kompania 4000]] qe ishte misioni i CIA- per rrezimin e regjimit te Enver Hoxhes.[http://www.youtube.com/watch?v=fwLRfe0uqrI&feature=share]
==Rikthimi ne vendlindje ==
Vitet e fundit te jetes se tij i kaloi ne Shqipëri ,pasi u semur dhe ne moshen 82 vjecare nderroi jete ne vendin e lindjes Puke .Me 20 maj 1997 Mbreti Leka me nderim te thelle vendosi lule mbi varrin e Xhemalit .Ndersa ne vitin 2003 i'u dha familjareve te tij titulli 'Qytetar Nderi'ne Puke.me date 20 Maj 2003, u zhvillua ceremonia e dorezimit te titullit te larte "Qytetar Nderi" i Pukes, atdhetarit dhe intelektualit te shquar, ish ministrit te Oborrit Mbreteror, zotit Xhemal Laci. Ceremonia u zhvillua ne Pallatin e Kultures se qytetit te Pukes.
 
== Fillimet e karrieres ==
Ne kete ceremoni merrnin pjese qytetare pukjane, legaliste, pushtetare te pushtetit vendor dhe personalisht kryetari i Bashkise se qytetit te Pukes, zoti Ndue Cara; kryetari i Keshillit bashkiak, zoti Astrit Kuci; veterani i PLL, zoti Abdulla Salihi, si dhe te ftuarit nga Kryesia e PLL, zoterinjte Ekrem Spahiu, kryetar i PLL; Sadedin Balla, Sekretar i Pegjithshem i PLL; Kryetari i Deges se Shkodres, Enis Dizdari; Drejtori i Departamentit te historise ne PLL, Prof. Dr. Bajram Xhafa; perfaqesues dhe drejtues se degeve te partive politike te rrethit te Pukes, i biri i atdhetarit te dekoruar Xhemal Laci dhe familjare e te aferm te tij e te familjes.
Menjehere pas diplomomit u dergua toger i ushtrise Mbreterore Shqiptare. Ne vitin 1943 me batalionin shqiptar u arratis kunder [[fashizmit]]. Ne rrethet e Shkodres formoi rezistencen kunder Fashizmit . Pas kapitullimit te Italis me 8 shtator 1943, futet Gjermania naziste . Xhemal Laci emerohet komandant kunder armikut gjerman ne Organizaten Besa Shqiptare e Shkodres. Ne luften civile ai luftoi kunder [[Komunizmit]]. Deri me 1948 jetoi ne kampet e I.R.O. Italia. Pastaj emigroi ne Siri por do kthehet serisht ne Itali i thirrur nga Komiteti Shqipëria e Lire. Ne qershor te vitit 1950 eshte derguar nga komiteti ne Gjermani si nen. komondant i vullnetareve te lirise' "1000 TH Labor ' Service Company Henbrunn Munich'" deri ne vitin 1954. Ne vitin 1956 emigroi drejt U.S.A. ku dhe mori nenshtetesin ne vitin 1974. Ne vitin 1975 Xhemal Laci shkoi ne Madrit prane NMT Lekes 1 si kryetar i zyres ushtarake. Me 4 tetor 1975 per meritat e jashtezakonshme ne sherbim te Mbretit Leka 1 , gradohet Kolonel i Gardes Mbreterore Shqiptare nga vete Mbreti.U U emerua adjutant (minister i pallatit mbreteror) si dhe perfaqsues i Mbreterise Shqiptare ne U.S.A.
 
== Perpjekjet per permbysjen e komunizmit, kompania 4000 ==
Xhemal Laci ishte nje nga figurat me te rendesishme te Historise se Shqipëris per kontributin e tij ne sferen politike . U dallua per perpjekjet e tij per te permbysur komunizmin ne Shqipëri , gjithe jeten i'a dedikoi kombit kete e tregon mese miri tentativat qe beri dhe ne emigrim duke marre pjese ne [[Kompania 4000]] qe ishte misioni i CIA- per rrezimin e regjimit te Enver Hoxhes.<ref>[http://www.youtube.com/watch?v=fwLRfe0uqrI&feature=share]</ref>
 
== Rikthimi ne vendlindje ==
Vitet e fundit te jetes se tij i kaloi ne Shqipëri , pasi u semur dhe ne moshen 82 vjecare nderroi jete ne vendin e lindjes Puke . Me 20 maj 1997 Mbreti Leka me nderim te thelle vendosi lule mbi varrin e Xhemalit . Ndersa ne vitin 2003 i'u dha familjareve te tij titulli '"Qytetar Nderi'" ne Puke.me Me date 20 Maj 2003, u zhvillua ceremonia e dorezimit te titullit te larte "Qytetar Nderi" i Pukes, atdhetarit dhe intelektualit te shquar, ish ministrit te Oborrit Mbreteror, zotit Xhemal Laci. Ceremonia u zhvillua ne Pallatin e Kultures se qytetit te Pukes.
 
Ne kete ceremoni merrnin pjese qytetare pukjane, legaliste, pushtetare te pushtetit vendor dhe personalisht kryetari i Bashkise se qytetit te Pukes, zoti Ndue Cara ; kryetari i Keshillit bashkiak, zoti Astrit Kuci ; veterani i PLL, zoti Abdulla Salihi, si dhe te ftuarit nga Kryesia e PLL, zoterinjte Ekrem Spahiu, kryetar i PLL ; Sadedin Balla, Sekretar i Pegjithshem i PLL ; Kryetari i Deges se Shkodres, Enis Dizdari; Drejtori i Departamentit te historise ne PLL, Prof. Dr. Bajram Xhafa ; perfaqesues dhe drejtues se degeve te partive politike te rrethit te Pukes, i biri i atdhetarit te dekoruar Xhemal Laci dhe familjare e te aferm te tij e te familjes.
 
Ceremonine e hapi kryetari i PLL se Deges Puke, zoti Sadik Beqiri.
 
Ne fjalen e tij, zoti Beqiri falenderoi kryetarin e Bashkise dhe kryetarin e Keshillit bashkiak, per nismen e ndermarre per te nderuar atdhetarin Xhemal Laci, pas vdekjes, me titullin e larte "Qytetar Nderi" i qytetit te Pukes me motivacionin : "Per kontributin e tij ne lufte kunder komunizmit, ne Atdhe dhe ne diaspore". Nder te tjera, ne fjalen e tij zoti Beqiri theksoi se "Xhemal Laci i ka bere nder Pukes, Shqipërise, Mbretit dhe PLL. Ai ishte nje nacionalist i shquar, qe kontribuoi me te gjitha forcat ne luften kunder diktatures komuniste".
 
Me pas, zoti Beqiri ia dha fjalen Kryetarit te Bashkise se qytetit Puke, zotit Ndue Cara, i cili ne fjalen e tij vleresoi meritat dhe kontributin e zotit Xhemal Laci per Atdheun dhe Kombin, cka, sipas tij, perbejne edhe arsyen perse, pukjanet dhe mbare shqiptaret, duhet te nderojne kete figure te shkelqyer te nacionalizmit.
 
Pastaj fjalen e mori zoti Xhemal Meci, i cili vuri ne dukje kontributin e shquar te Xhemal Lacit ne doi te Shqipërise dhe ardhjes se demokracise. Ne fjalen e tij permblidhej shume bukur jeta dhe veprimtaria e Xhemal Lacit, ne Shqipëri dhe diaspore.
 
Ne emer te PLL pershendeti Kryetari i saj, deputeti Ekrem Spahiu. Zoti Spahiu falenderoi Kryetarin e Bashkise dhe Kryetarin e Keshillit bashkiak, per kontributin e tyre ne dekorimin e zotit Xhemal Laci pas vdekjes, si dhe pjesemarresit ne kete takim, per respektin ndaj emrit dhe vepres se atdhetarit te shquar. Kryetari i PLL Spahiu, theksoi : ''''' "Bota i ben heronjte nga balta, ndersa komunizmi shqiptare per 50 vjet hodhi balte mbi heronjte e shqiptarizmes. Nderimi qe ju po i beni Xhemal Lacit, eshte nje perpjekje per te hequr balten e komunizmit, hedhur mbi heronjte e ketij kombi. Duke nderuar Xhemal Lacin, ju keni nderuar jo vetem pukjanet por edhe legalistet dhe mbreteroret shqiptare, pasi Xhemal Laci ishte nje nder themeluesit e Legalitetit, madje per 11 vjet ka kryer detyren e ministrit te Oborrit Mbreteror prane NMT Mbretit Leka I dhe Familjes Mbreterore.
 
Xhemal Laci eshte nje figure qe i kalon permasat e Pukes, ai i takon gjithe kombit shqiptar -' e mbylli fjalen e tij zoti Spahiu. Veterani Abdulla Salihi, bashkeluftetar i Xhemal Lacit, solli para te pranishmeve disa kujtime dhe impresione nga jeta e Xhemal Lacit dhe perpjekjet e perbashketa te tyre ne luften kunder komunizmit dhe diktatures enveriane. Pjesemarresit e percollen me mjaft interes ligjeraten e te nderuarit Salihi. Me pas e mori fjalen [[Prof. Dr. Bajram Xhafa]], i cili foli me superlativa per atdhetarin Xhemal Laci, duke shpalosur impresionet qe kish nga kontaktet personale me te, pas kthimit te tij ne Atdhe, te zhvilluara ne qytetin e Shkodres.
 
Me pas, Kryetari i Keshillit bashkiak te qytetit te Pukes, zoti Astrit Kuci, ftoi Kryetarin e PLL, deputetin Spahiu, qe te dorezoje dekoraten e larte te birit te zotit Xhemal Laci.