Ndryshimi mes inspektimeve të "Uzbekistani"

13 bytes removed ,  8 vjet më parë
v
r2.7.3) (Roboti: Duke redaktuar wuu:乌字别基斯当wuu:乌兹别克斯坦; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.1) (Roboti: Duke redaktuar eo:Uzbekooeo:Uzbekio)
v (r2.7.3) (Roboti: Duke redaktuar wuu:乌字别基斯当wuu:乌兹别克斯坦; Ndryshime kozmetike)
 
== Gjeografia ==
'''Uzbekistani''' ndodhet në pjesën qendrore të Azisë, në mes të Kazakistanit dhe Turkmenisë.
 
'''Sipërfaqja''' e përgjithshme e Uzbekistanit është 447,400 km<sup>2</sup>, prej së cilës 22,000 km<sup>2</sup> janë të mbuluara me ujë. Shtrihet rreth koordinatave gjeografike 41 00 V, 64 00 L. Uzbekistani është një vend kontinental dhe nuk ka vijë bregdetare. Vija e përgjithshme kufitare është 6,221 km. Uzbekistani në pjesën veriore kufizohet me Kazakistanin (2,203 km) deri në lindje kur fillon kufiri i gjatë 1,099 km me Kirgistanin, pastaj vije kufiri i gjatë 1,161 km me Taxhikistanin dhe 137 km me Afganistanin, në anën jug-perëndimore deri në atë veri perëndimore kufizohet me Turkmeninë (1,621 km).
 
'''Klima''' kontinentale, me verë të nxehtë dhe dimër të butë. Verës temperatura sillen rreth 40&nbsp;°C ndërsa dimrit edhe -2&nbsp;°C. Në pjesën më të madhe të vendit mbanë mot i thatë me reshje të pakta në dimër dhe pranverë.
 
== Demografia ==
'''Uzbekistani''' është shteti më i madh për nga numri i banorëve e ish-republikat sovjetike të Azisë qendrore. Shumica e popullsisë janë Uzbeci, të cilit fe tradicionale e kan islamin sunit. Numri i Tajikëve ësht më i madh nga pakicat kombëtare. Numri I pakicave është diskutabile, dhe shkon nga 5 deri 30% të popullsisë. Në shtet jetojnë edhe rusët (5.5%), numër I konsiderueshëm komunitetit korean, i cili është rezultat i zhvendosjes së detyruar në Luftën e Dytë Botërore.
 
== Kultura ==
[[war:Usbekistan]]
[[wo:Usbekistaan]]
[[wuu:乌]]
[[xal:Сартин Орн]]
[[yi:אוזבעקיסטאן]]