Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha arabe"

583 bytes added ,  8 vjet më parë
v (r2.7.3) (Roboti: Duke redaktuar lez:Араб чӀалlez:Араб чIал)
 
Mund të dallohen pesë dialekte kryesore, ndërsa një formë e veçantë është gjuha malteze.
 
 
 
 
Gjuha arabe (arabisht.: اللُّغَةُ العَرَبِيَّةُ)është një juhë semite. 200 milion banore ne mbare boten flasin gj. arabe,kurse Muslimanet në cdo vend te botes e perdorin gj.arabe gjate namazit-[lutjes] dhe leximit të Kur'anit.Gjuha arabe ka ndikuar dhe ka lere gjurme edhe ne shume gjuhe tjera boterore.Gj.arabe ka qënë gjuha kryesore në kulturë dhe shkencë,dhe shume fjalë arabe perdoren sot në fushen e filozofise,astronomisë,astrologjisë,matematikës,mjekësisë dhe shkencave tjera.Gj.arabe eshtë njera prej 6 gjuhë zyrtare e OKB-se.
 
 
 
4

edits