Ndryshimi mes inspektimeve të "Neuroimazheria"

238 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
== Historia e zhvillimit ==
Skanimi me [[Rezonanca magnetike|rezonancë magnetike]] (MRI) është zhvilluar në vitet '70 si një metodë e studimit të indeve të gjallë që ishte më pak e dëmshme për lëkurën se sa [[Rrezet X|rrezet X]].
 
 
== Funksionimi ==
 
== Aplikimet ==
Doktorët e përdorin për të identifikuar tumoret në tru, për të monitoruar çrregullime kronikë të sistemit nervor si për shembull skleroza e shumëfishtë si dhe në rastet e përgatitjes për operacione në tru.
 
== Referencat ==
 
[[Skeda:2009 niams oai hi.jpg|thumb|Skaneri i rezonancës magnetike]]
 
[[Skeda:Mind-reading-Russell-Morgan.jpeg|thumb|left|Performancë teatrale e vitit 1900]]
 
[[Skeda:MR safe sign.svg|thumb|Shenja e sigurisë]]
 
 
 
[[Kategoria:Neuroshkencë]]