Dallime mes rishikimeve të "Gjilani"

2.302 bytes removed ,  15 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
v (Ndryshimet e 82.114.66.122 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga BetBot.)
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
{{Ky artikull|Ky artikull merret me qytetin '''Gjilani'''. Për artikullin [[Komuna e Gjilanit]] shiko në fletën përkatëse.}}
[[Figura:RR GJI.PNG|thumb|Gjilani dhe Regjioni i Gjilanit]]
'''Gjilani''' është qytet në pjesën lindore të [[Kosovë]]s dhe është qendër e komunës dhe rajonit me të njëjtin emër.
[[Figura:GjilaniEmblema.JPG|50px|left]]
Viti i saktë i themelimit të Gjilanit nuk është i njohur. Në [[Shekulli XVIII|shekullin XVIII]] përmendet me emrin Moravë, si kadillëk në kuadër të sanxhakut të Vushtrrisë. Sot, Gjilani është njëra nga shtatë rrethet e Kosovës.
Themelus te qytetit jane familja feudale shqiptare e Gjinajve.
 
==Shiko dhe këtë==
* [[Komuna e Gjilanit]]
* Regjioni i Gjilanit me komunat [[Gjilani (komuna)|Gjilan]], [[Kamenicë]], [[Vitia]]
* [[Nahija e Gjilanit]]
<br clear=all>
 
==Numrat Postal==
[[Posta dhe Telekomi i Kosovës]] sipas Unionit Postar Univerzal për Gjilanin ka caktuar numrat e kodeve postare të paraqitura në tabelë.
{|border="2" cellspacing="0" cellpadding="0" rules="all" width="98%%" style="clear:all; margin:1px 0 1em 1em; border-style: solid; border-width: 1px; border-collapse:collapse; font-size:95%; empty-cells:show"
|colspan="10" align=center style="background:#778899; color:white"|'''Kodi Postar i Kosovës - 60000 Gjilan'''
|- bgcolor="#FFEBCD"
!Qarku
!Komuna
!vendbanimi
!Numri
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Gjilan ||Gjilan ||Gjilan || 60000
|- bgcolor="#fffaf0"
|Gjilan ||Gjilan ||Gjilan 1 || 60010
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Gjilan ||Gjilan ||Gjilan 2 || 60030
|- bgcolor="#fffaf0"
|Gjilan ||Gjilan ||Bresalc || 60510
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Gjilan ||Viti ||Viti || 61000
|- bgcolor="#fffaf0"
|Gjilan ||Viti ||Kllokot || 61050
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Gjilan ||Viti ||Pozhoran || 61060
|- bgcolor="#fffaf0"
|Gjilan ||Kamenicë ||Kamenicë || 62000
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Gjilan ||Kamenicë ||Hogosht || 62050
|- bgcolor="#fffaf0"
|Gjilan ||Kamenicë ||Strezoc || 62060
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Gjilan ||Kamenicë ||Muçivërc || 62070
|-
|colspan="10" align=center style="background:#dcdcdc;"|<small>[http://www.ptkonline.com/web/site/al/pk_sherbimet/15/KodetPostare.pdf Ref: [[PTK]]]</small>'''
|}
{{Kosova}}
[[Category:Kosovë|R]]
<!-- interwiki -->
 
[[en:Gnjilane District]]
[[it:Gnjilane (distretto)]]
Anonymous user