Dallime mes rishikimeve të "Liqeni i Ohrit"

716 bytes added ,  9 vjet më parë
U kthye versioni 1279632 i bërë nga 37.26.64.13 (diskutimet)
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(U kthye versioni 1279632 i bërë nga 37.26.64.13 (diskutimet))
[[Skeda:Ohrid and Prespa lakes topographic map.svg|thumb|230px|Harta topografike e Ohrit dhe Prespës]]
'''Liqeni i Ohrit''' është një nga liqenet më të mëdha në [[Gadishulli Ballkanik|Gadishullin Ballkanik]] dhe llogaritet si një nga liqenet më të vjetra në botë. Ai gjendet në një lartësi mbidetare prej 695 [[metri|metrash]] dhe ka një sipërfaqe prej 349 km². Pika më e thellë e liqenit është 289 metra. Pjesa më e madhe e liqenit i përket [[Maqedonia|Maqedonisë]], kurse pjesa tjetër i përket [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Në bregun e liqenit shtrihen tre qytete të mëdha: [[Ohri]] dhe [[Struga]] në Maqedoni dhe [[Pogradeci]] në Shqipëri.
 
== Furnizimi me ujë ==
[[Skeda:Ohrid-Lake.jpg|thumb|majtas|230px|Bregu i liqenit pranë manastirit të Shën Naumit më pas mali i Galiçicës.]]
Liqeni i Ohrit furnizohet me [[uji|ujë]] nga burimet e shumta përreth. Një nga burimet më të mëdha gjendet pranë kufirit shqiptaro-maqedon pranë Manastirit të Shën Naumit në Maqedoni. Aty buron uji që vjen nga [[liqeni i Prespës]], niveli i të cilit është 200 metra më i lartë se ai i liqenit të Ohrit. Në anën e Shqipërisë gjendet gjithashtu një burim i madh në parkun e Drilonit pranë fshatit Tushemisht. Uji largohet nga liqeni në drejtim të Veriut nëpërmjet lumit [[Drini i Zi]], i cili rrjedh permes qytetit të [[Struga|Strugës]].
 
== Krijimi ==