Dallime mes rishikimeve të "Jusufi"

441 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
Bot: Migrating 22 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q563644 (translate me)
v (r2.7.3) (Roboti: Duke redaktuar en:Islamic view of Josephen:Joseph in Islam)
v (Bot: Migrating 22 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q563644 (translate me))
10 - '''Jusufi''', i biri i Ja'kubit. Vëllezërit e kishin hedhur ne grope por e kishte shpetuar Allahu, subhanehu ve teala. Eshtë i ndershëm dhe bir i te ndershmeve. Ishte shume i bukur dhe Allahu, subhanehu ve teala, e ruajti nga dredhite e gruas se sundimtarit. Allahu e dërgoi si pejgamber dhe ia dhuro begatine e komentimit te ëndrrave dhe ia mundësoi te sundoje te toke. Thotë Allahu, subhanehu ve teala, "kështu (sikuse e shpëtuam nga bunari). Ne i bëmë vend Jusufit në tokë (në Egjipt), e që t'ia mësojmë atij shpjegimin për disa ëndrra..." (Jusuf 21).
 
[[ace:Yusuf]]
[[ar:يوسف]]
[[arz:يوسف]]
[[az:Yusif]]
[[bn:ইউসুফ]]
[[ckb:یووسف]]
[[de:Yusuf (Prophet)]]
[[dv:ޔޫސުފުގެފާނު]]
[[en:Joseph in Islam]]
[[fa:یوسف]]
[[fr:Yusuf (sourate)]]
[[id:Yusuf (Al-Qur'an)]]
[[jv:Yusuf]]
[[ml:യൂസുഫ്]]
[[ms:Nabi Yusuf a.s.]]
[[ps:يوسف]]
[[ru:Юсуф]]
[[so:Nabi Yuusuf]]
[[sv:Yusuf]]
[[th:ยูซุฟ]]
[[uk:Юсуф]]
[[ur:یوسف علیہ السلام]]
[[uz:Yusuf]]