Dallime mes rishikimeve të "Angjelina Araniti"

No change in size ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:St. Angelina of Serbia.jpg|parapamje|djathtas|Shën Angjelina në një ikonë serbe.]]
'''Angjelina Araniti Komneni''' (l. [[shekulli XV|shek. XV]], [[Berat]] - v. [[30 korrik]] [[1520]], [[Krushedoli]]; {{lang-sq|Angjelina Arianit Komneni, Shën Angjelina, Shën Angjelina e Krujës, Shën Angjelina e Arbërisë}}, {{lang-sr|Angelina Branković, Мати Ангелина, ''Ангелина Бранковић'', Shën Angjelina e Serbisë}}) ishte një [[despoti|despoteshë]] e [[shekulli XV|shekullit të XV]], bashkëshortja e despotit [[serbët|serb]] [[Stefan BrankovićBrankoviç]]. Ajo rridhte nga një familje fisnike [[shqiptarët|shqiptare]] dhe ishte kunatë e [[Skënderbeu]]t. Për jetën e saj të devotshme ajo është shpallur shenjtore dhe nderohet si e tillë nga [[Kisha ortodokse serbe]].
 
==Jeta==