Dallime mes rishikimeve të "Montreali"

17 bytes removed ,  8 vjet më parë
v
Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q340
v (Bot: Migrating 108 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q340 (translate me))
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q340)
 
Montreal ishte inkorporuar si një qytet në vitin 1832. Hapja e anijeve Canal Lachine lejohej të anashkalonte Lachine Rapids, ndërsa ndërtimi i urës Victoria themeluar ne Montreal ishte një qendër e madhe hekurudhore. Udhëheqësit e komunitetit Montreal të biznesit kishte filluar të ndërtonin shtëpitë e tyre në Mile Square Artë rreth vitit 1850. Nga 1860, ai ishte qyteti më i madh në British Amerikën e Veriut dhe qendra padiskutueshëm ekonomike dhe kulturore e Kanadasë.
 
[[hu:Montreal]]