Dallime mes rishikimeve të "Zyrihu"

19 bytes removed ,  8 vjet më parë
v (Bot: Migrating 115 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q72 (translate me))
Qyteti ndodhet në vendin ku lumi [[Limmat]] buron nga [[Liqeni i Zyrihut]]. Qyteti është I rrethuar me kodra të mbuluara më pyje siq janë: Gubrist, Hönggerberg, Käferberg, Zürichberg, Adlisberg dhe Öttlisberg. Qendra e qytetit është Lindenhof, një bregore në në anën perëndimore të bregut të lumit Limmat, përafërsisht 700 m në veritë vendit nga burimi I lumit Limmat. Sot qyteti është rritë jasht kufijve natyroro-hidrografik kah verilindja.
 
== Historia ==
ma hangsh karin
 
== Ekonomia ==
Anonymous user