Ndryshimi mes inspektimeve të "Lufta e Parë Botërore"

ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:WW1 TitlePicture For Wikipedia Article.jpg|thumb|300px|Thumb|Pamje nga Lufta e I Botërore.]]
[[Skeda:Schieramenti WWI.png|thumb|300px|Shtetet e përfshira në Luftën e Parë Botërore.<br />Me të kaltër: Pakti i Trefishtë dhe aleatët<br />Me të zezë: Perandoritë qendrore.]]
'''Lufta e Parë Botërore''' apo '''Lufta e Madhe''' ishte [[lufta]] që përfshiu pothuajse gjithë [[Bota|botën]], nga viti [[1914]] deri në vitin [[1918]]. Kjo luftë e paparë ndonjëherë në historinë e njerëzimit i kushtoi atij humbjen e mbi nëntë20 milionë njerëzve. "Lufta e Madhe" përfshiu gjashtë [[Kontinenti|kontinentet]] e banuara të lëmshit tokësor: [[Evropa|Evropën]], [[Azia|Azinë]], [[Afrika|Afrikën]], [[Amerika Jugore|Amerikën e Jugut]], [[Amerika Veriore|Amerikën e Veriut]] dhe [[Australia|Australinë]].
Lufta e pare boterore ishte kryesisht e perqendruar ne Gjermani dhe france e ndare ne bllokun qendror dhe antanten
Lufta e I Botërore nisi me vrasjen e kryedukës [[Franc Ferdinandi]]t, trashëgimtarit të tronit të [[Perandoria Austro-Hungareze|Perandorisë Austro-Hungareze]] në [[Sarajeva|Sarajevë]] të [[Bosnja|Bosnjës]] nga kombëtaristi [[Serbia|serbo]]-[[Bosnja|boshnjak]] [[Gavril Princip]] me [[28 qershor]] [[1914]].
Anonymous user