Dallime mes rishikimeve të "Urdhëri Sovran Ushtarak i Maltës"

v
Bot: Migrating 4 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q190353
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating interwiki links, now provided by Wikidata on d:q190353)
v (Bot: Migrating 4 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q190353)
 
Sekreti që i mundësoi Urdhërit të Maltës të mbijetonin nëpër shekuj të trazuar të historisë mund të jetë thjeshtë fakti që nuk tradhtuan parimet fillestarë të bamirësisë kristiane dhe të shërbimit ndaj nevojtarëve. Po çfarë kuptimi ka sot kjo trashëgimi? Urdhëri është një shtet sovran që ka marrëdhënie diplomatike me më shumë se 90 shtete. Ka qenë në vijën e parë në zonat e luftës: nga Vietnami në Kosovë. Ka më shumë se 47 spitale të shpërndarë nëpër botë dhe shumë shkolla për të varfërit. E kaluara e Kalorësve ka tonet epikë të legjendës që megjithatë merr me vete, pashmangshmërisht, edhe dyshime në lidhje me sekretet që mund të ndodhen në faqet më të fshehta të historisë së Urdhërit. E tashmja, ndërkohë është në sytë e të gjithëve: një e tashme e njerëzve në shërbim të paqes dhe popujve më të varfër. Tamam ashtu si duhet të jetë shpirti i një Kalorësi të vërtetë. Sot, ashtu sikurse një mijë vjet më parë.
 
[[it:Sovrano Militare Ordine di Malta]]
[[pl:Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy z Rodos i z Malty]]
[[th:รัฐอธิปไตยทหาร ออร์เดอร์ ออฟ มอลตา]]
[[uk:Суверенний військовий Орден Госпітальєрів Святого Іоанна Єрусалимського, рицарів Родосу і Мальти]]