Dallime mes rishikimeve të "Amy Winehouse"

13 bytes added ,  6 vjet më parë
+Commons
v
(+Commons)
[[Skeda:Amy Winehouse f5048439.jpg|parapamje|300px|Amy Winehouse në vitin 2007]]
'''Amy Jade Winehouse''' lindi më 14 shtator 1981 në Southgate, [[Londra|Londër]] dhe vdiq më 23 korrik 2011 në Camden, Londër. Winehouse ishte një këngëtare dhe kompozitore britaneze. Repertori i saj muzikor shkonte nga [[Rhythm and Blues|R&B]] deri tek [[Jazz]], [[Soul]] dhe [[Ska]]. Me albumin e saj "Back to Black" në vitin 2006 arriti një famë botërore dhe i fitoj pesë çmime [[Grammy Award|Grammy]].
 
{{Commons}}