Ndryshimi mes inspektimeve të "Ismail Kadare"

v (U kthyen ndryshimet e 79.106.109.174 (diskutimet) në versionin e fundit nga Mr. Pseudo.)
Ai e ka ndarë jetën e tij mes [[Franca|Francës]] dhe [[Shqipëria|Shqipërisë]], dhe është martuar me shkrimtaren e njohur të skicave dhe tregimeve për fëmijë, [[Helena Kadare]].
 
==Biografia ismai ladareja ma hante mutin dit per dit sepse==
Ismail Kadare lindi më&nbsp;[[28 janar]]&nbsp;[[1936]]&nbsp;në&nbsp;[[Gjirokastra|Gjirokastër]], ku përfundoi edhe arsimin e mesëm në gjimnazin “Asim Zeneli”. Tregohet se në moshën 12 vjeçare Kadareja është arrestuar nga regjimi i sapo vendosur komunist me akuzën “falsifikues monedhash”; akuzë e pabazë që ngrihet nga 'lartë' për të dëmtuar gjeneralin [[Tahir Kadare]], që ishte i martuar me një grua hebreje, në mënyrë që t'i bëhej qejfi [[Stalini|Stalinit]] që kishte nisur fushata kundër hebrenjve.<ref>[http://www.panorama.com.al/2013/10/14/biografia-kadare-u-arrestua-ne-moshen-12-vjec-per-falsifikim-monedhash/ Panorama: Kadare u arrestua në moshën 12 vjeç për falsifikim monedhash]</ref><ref>“''Ylli i Shkrimtarit''” – Ndriçim Kulla, Plejad, 2013 (486 fq.) ISBN 978-9928-4170-3-9</ref>
 
Anonymous user