Dallime mes rishikimeve të "Carlo Collodi"

539 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{lit-cung}}
'''Karlo Kolodi''' (''Carlo Collodi''), emri i lindjes '''Karlo Lorenzi'''(''Carlo Lorenzi'') lindi me [[24 Nëntor]] [[1826]] në [[Firence]] dhe vdiq [[26 Tetor]] [[1890]]. Një nga letrarët më të famshëm për femijë, italianë dhe botërorë, me veprën më të njohur [[Pinoku]], përralla e famshme për fëmijë.
{{Infobox shkrimtar
Në vitin 1859 merr pjesë në Luftën e Pavarësisë, si një ushtar i thjeshtë në Regjimentin e kalorësisë së lehtë, Novara. Pas fushatës ushtarake kthehet në Firence. Në vitin 1860 bëhet cenurues teatral. Në vitin 1868, me ftesë të Ministrisë së Arsimit, merr pjesë në formulimin e një fjalori të gjuhës së folur ''Novo vocabolario della lingua italiana secondo l'uso di Firenze''.
Në 1875 ngarkohet nga botuesi Feliçe Paxhi (''Felice Paggi'') me përkthimin e përallave më të famshme franceze. Këto botohen një vit më vonë me titullin ''Rrëfimet e Zanave''.
 
 
Faqja e parë e gazetës për fëmijët me këstin e tretë të aventurat e Pinku-t(14 korrik 1881)
Giannettino u shfaq në vitin 1877, dhe në vitin 1878 ajo ishte radha e Minuzzolo. Më 7 korrik, 1881, numri i parë i gazetës së fëmijëve për fëmijët (pionier i revistave italiane për fëmijët e drejtuara nga Fernandino Martini), episodi i parë erdhi nga aventurat e Pinocchio, me histori titullin e një kukull. Ne pastaj botoi tregime të tjera të shkurtra (të mbledhura në tregime te cilat u botuan 1887).
Në vitin 1883 ai botoi Aventurat e Pinokut mbledhura në një vëllim. Në të njëjtin vit ai u bë drejtor i Journal për fëmijët.
Ai vdiq në Firence në vitin 1890 dhe është varrosur në varrezat e Dyer Shenjta.[[File:Pinocchio.jpg|thumb|right|180px|''Pinoku'' pikturë nga [[Enrico Mazzanti]] the insulatori i Librit Pinoku]]
[[File:Pinocchio.jpg|thumb|right|180px|''Pinoku'' pikturë nga [[Enrico Mazzanti]] the insulatori i Librit Pinoku]]
pinoku
 
 
nje nate xhepeto e krijoi nje femij prej druri qe ja la emrin pinok dhe e la mbi tryez dhe shkoi ne shtrat .dikur erdhe nje zan dhe e beri re vertet pinokun. te nesermen pinokun xhepeto vendosi ta qonte ne shkoll dhe duke shkuar ne shkoll pinoku e humbi rugen dhe e pa nje , pjes teatrale dhe shkoi atje, drejtori ishte jo i meshirshem por pinokun e mori mete mire dhe e futi brenda qe ta jap nje pjes teatrale dhe jo per ti knaqur femijet por per te fituar para . pinoku beri shume shfaqje teatrale
 
==Vdekja==
==Referencat==
*http://www.pinocchio.it/park.htm
 
{{lit-cung}}