Ndryshimi mes inspektimeve të "Uji"

8 bytes added ,  5 vjet më parë
v (U kthyen ndryshimet e 185.30.146.10 (diskutimet) në versionin e fundit nga Mago Ulisses.)
 
== Anomalia e ujit ==
Uji gjatë ftohjes tkurret në mënyrë lineare deri rreth temperaturës + 4 °C. Pastaj në mënyrë jolineare fillon tkurrjen dhe në temperaturën + 100 °C arrin densitetin më të madh prej 1kg/L. Me ftohjen e mëtejshme densiteti i tij nuk zvogëlohet, por për habi zmadhohet gradualisht dhe në pikën e shkrirjes uji ka densitet më të madh se në temperaturën + 4 °C. Kjo dukuri quhet anomalia e ujit. Fjala anomali do të thotë sjellje jashtë parimeve,MALDIVE.
 
== Veçoritë termale ==
Anonymous user