Ndryshimi mes inspektimeve të "Rami Malek"

29 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
| vitet aktiv = 2004–present
}}
'''Rami Said Malek''' (i lindur më 12, 1981) është një aktor amerikan. Ai është i mirënjohur për rolin kryesor të Elliot Alderson në serinë televizive [[ Mr.Robot (Serial televiziv)|Mr.Robot]], për të cilën ai fitoi Critics' Choice Award dhe ka marrë nominime për Golden Globe Award dhe Screen Actors Guild Award. Malek ka portretizuar edhe karaktere të tjerë në film dhe televizion, si Mbreti Ahkmenrah në trilogji Natë në Muzeun, The War at Home (2005–07), HBO miniseries The Pacific (2010), Larry Crowne (2011), Paul Thomas Anderson's The Master (2012), film i pavarur Ain't Them Bodies Saints (2013) dhe filmin i vlerësuar në mënyrë kritike Short Term 12 (2013).
[[File:Rami.Malek.2012.cropped.jpg|thumb|right|Malek në 2012 [[San Diego Comic-Con International]].]]
==Jeta==