Ndryshimi mes inspektimeve të "Alketa Vejsiu"

1.126 bytes added ,  4 vjet më parë
v (shtimi i kategorisë)
{{Leter Tabela Fillim}}
{{Leter figura|alketavejsiu - Copy.JPG}}
{{Letër portreti|Alketa Vejsiu}}
{{Leter emri| Alketa }}
{{Leter mbiemri| Vejsiu }}
{{Leter ditëlindje| 19 janar 1984 }}
{{Leter vendlindje| Tiranë }}
{{Leter profesioni|[[radiofonist]]e, [[prezantues]]e, [[këngëtari|këngëtare]]}}
<!-- {{Leter mirnjohje|?}}-->
{{Leter Tabela Fund}}
 
'''Alketa Vejsiu''' është radiofoniste, këngëtare, dhe prezantuese e njohur shqiptare. Ajo ka lindur në [[Tirana|Tiranë]] më [[19 janar]] [[1984]].
 
== Karriera mediatike ==
 
Alketa Vejsiu e filloi karrierën pranë radios [[Top Albania Radio]] në Tiranë në moshën 14 vjeçvjeçare kuduke punoiu përkthyer katërne vite.ikonen Ee shkathëtkesaj dheMedia. elokuente, identifikohet si “vajza qe flet sakte dhe shpejt”.
 
Eksperinca e saj televizive perkon me projektin e pare te Top Albania Radios dhe Tv Klan, Top Short.
Me pas u njoh me regjisoren dhe producentin [[Vera Grabocka]], e cila kërkonte një prezantuese femër për serialet e saj me shifrën e zemrës “12”. Ky serial u kthye në [[12 ëndrrat e një nate vere]], spektakli i dansit sportiv evropian. Nga një figure e mistershme radiofonike, publiku u njoh me imazhin televiziv të Alketes. Këtu ajo për herë të parë shpalosi energjinë e saj në prezantim, kënge, dhe kërcim, gjë që i siguroi një afirmim te shpejte që në moshën 17 vjeçare.
 
Producentja dhe regjisorja e sukseshme televizive [[Vera Grabocka]], I beson ne moshen 17 vjecare prezantimin e serialit "[[12 ëndrrat e një nate vere|12 ëndrrat e një nate vere"]], spektakli i dansit sportiv evropian .
 
Për disa vite ajo mori pjesë aktive si këngëtare ne diçka festivale rinore, si [[Kenga Magjike]] dhe [[Mikrofoni i Arte]], ku fitoi disa çmime.
 
Karriera e saj televizive u pasurua me tej në dy bashkëpunime te njëpasnjëshme me treshen “PROMOTOR”, e berberë nga [[Bledi Laco]], [[Pandi Laço|Pandi Laco]] dhe [[Adrian Hila]]. Ne vitin [[2003]] prezantoi nëne [[TelevizioninTv Klan]] serialinku [[Gjeniuspikati iper Vogël]],elokuencen idhe cilifiguren vendosishume ne gare fëmijët e të gjitha trevave shqiptare. Një vit më vone, në vitin [[2004]], prezantoi [[100 këngët e Shekullit]], një serial unikdimensionale qe risolli perlat ne vite të muzikës shqiptare. Për disa vite Alketa Vejsiu ishte pjese e stafit organizativ te përzgjedhjes se Misseve dhe Mister-ave në garën e [[Miss dhe Mr Albania]]. Ne vitinshkruante [[2004]]skenarin, përdrejtonte herë të parë doli në skenën e [[Pallatit te Kongreseve]] si prezantuesespektaklin, ne Misskendonte dhe Mrkercente Albaniaduke 2004.u Ne vitin [[2006]],kthyer ne njëshow tjetër bashkëpunimgirlin me regjisoren [[Vera Grabocka]], prezantoi Festivalin e Klipit Evropian, [[Euro Video Grand Prix]], një transmetim mbareevropian, ndjekur ngate 200dashur milionëper shikuesshqipetaret.
 
Ne vitin [[2003]] prezantoi në [[Televizionin Klan]] serialin [[Gjeniu i Vogël]], i cili vendosi ne gare fëmijët e të gjitha trevave shqiptare.
 
Një vit më vone, në vitin [[2004]], prezantoi [[100 këngët e Shekullit]], një serial unik qe risolli perlat ne vite të muzikës shqiptare.
 
Për disa vite Alketa Vejsiu ishte pjese e stafit organizativ te përzgjedhjes se Misseve dhe Mister-ave në garën e [[Miss dhe Mr Albania]] si asistente e pare e produksionit. Ne vitin [[2004]] prezantoi Miss dhe Mr Albania 2004.
 
Ne vitin [[2006]], ne një tjetër bashkëpunim me regjisoren [[Vera Grabocka]], prezantoi Festivalin e Klipit Evropian, [[Euro Video Grand Prix]], një transmetim mbareevropian, ndjekur nga 200 milionë shikues.
 
Se bashku me aktorin Timo Flloko, Vejsiu prezantoi "Dua me Shume Shiperine" me pjesemarrjen e artisteve shqiptare me fame ne bote.
 
Suksesi I saj televiziv vijoi me serialin "Me shume dashuri" ku Vejsiu u shfaq si bashkeautore dhe prezantuese.
 
Gjithashtu Alketa Vejsiu ka qene skenariste dhe drejtuese e "Dancing with the stars" ne Vizion Plus, patente e BBC Worldwide.
 
Per here te pare si bashkeproducente, publiku e njohu ne patenten e Fremantlee Media, "X Factor Albania" I cili u realizua per 4 vite me sukses ne Shqiperi.
 
Se bashku me co-autoren Vera Grabocka, Alketa solli ne Shqiperi drejtimin e "Dance with me ", nga Endemol International.
 
Si producente, skenariste dhe prezantuese e kemi pare ne vitin 2016 ne 'Your Face Sounds Familiar" nje tjeter sukses nderkombetar nga Endemol.
 
Alketa Vejsiu ka intervistuar personalitete të ndryshëm te artit dhe si : [[Michael Douglas]], [[Scorpions]] (ka prezantuar edhe kocertin e tyre recital në Tirane), [[Eliza Dushku]], [[Gianni Morandi]], [[Luca Barbarosa]], [[Coolio]], [[Anna Oxa]], [[Gerardina Trovato]], [[Marco Masini]], [[Lucio Dalla]], [[Luna Pop]], [[Vaçe Zela|Vace Zela]], etj.
 
Alketa Vejsiu eshte krijuesja e portalit online www.revistaclass.aleq renditet ne vitin 2016 ne Top 5 portalet me te klikuara shqipetare me ndikim absolut mbi lajmet e showbizz, spektaklit, aktualitetit dhe stilit te jetes.
 
Ajo sot eshte nder sipermarreset me te reja ne biznes me Kompanine "Class Events"/ www.classbyav.al e fokusuar ne Komunikimin dhe Pr online, organizimin e festave dhe eventeve me natyre te gjere.
 
Class, ka diversifikuar portalin e sherbimeve fotografike ne Class Photography dhe Class Make Up.
 
Show room ndodhet ne zonen e Tiranes se Re prane Kompleksit Sportiv Dinamo, dhe eshte nje pike referimi per te zgjedhur fustanin e nuserise dhe fustanet embremjes, ku mbi 20 marka nderkombetare kane zgjedhur te perfaqesohen ekskluzivisht ne kete marke.
 
Nje ikone televizive me nje karierre brilante ne rritje, qe mund te konsiderohet nje nga personalitetet publike me me shume ndikim ne trevat shqipetare.
 
== Lidhje të jashtme ==
Anonymous user