Dallime mes rishikimeve të "Selma Lagerlöf"

20 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
Removed invisible unicode characters + other fixes, removed: ‎ using AWB (12004)
v (Bot: Migrating 68 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q44519 (translate me))
v (Removed invisible unicode characters + other fixes, removed: ‎ using AWB (12004))
{{Infobox shkrimtar
| emri = Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf [[Skeda:Nobel_prize_medal.svg‎svg|20px]]
| foto = [[Skeda:Selma Lagerlöf.jpg|200px]]
| titulli =
}}
 
'''Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf''' (Östra Ämtervik, [[20 nëntor]] [[1858]] - Mårbacka, [[16 mars]] [[1940]]), shkrimtare [[Suedi|suedeze]].
 
Është fituese e [[Çmimi Nobel për Letërsi|Çmimit Nobel për Letërsi]] në vitin [[1909]], njëherit femra e parë që fiton këtë çmim për punën e vet letrare. Në vitin [[1914]] bëhet anëtarja e parë e akademisë Suedeze, trupë e cila e ndanë shpërblimin e përmendur.
== Biografia ==
 
Motivet qendrore dhe përsonazhet e veprave të saj janë pasqyrim i [[Suedi|Suedisë]], kryesisht krahina e lindjes [[Värmland]]i, a është inspiruar edhe nga jeta në [[Itali|Italinë]] jugore, [[Palestina]], [[socijalizmi]] modern, legjendat e vjetra të veriut. Bota e ngjarjeve dhe personazhet sillen rreth dashurisë, vdekjes, të keqes dhe të mirës. Arriti ti harmonizojë [[krishtenizmi]]n dhe socijalizmin. Stili i saj është lirik, i thjeshtë dhe i kuptueshëm.
 
Vepra e parë është Gösta Berling (Gösta Berlings saga) e botuar më [[1891]]. Në te, me elemente fantastike, përshkruhet jeta në krahinën Värmland në shekullin 19-të.
 
Romani ''Qudia e antikristit'' (Antikrists mirakler) nga [[1897]] me të cilin mundohet ti pajtojë krishtenizmin dhe socializmin i solli pranueshmëri të plotë.
[[Krshtenizmi]] është temë edhe në tregimet për fëmijë në Legjenda për [[Krishti]]n (Kristus legender).
 
Në atdheun e vet edhe sot, kryesisht është e njohur si autore e librave për fëmijë "''Udhëtimi i çuditshëm i Nilsa Holgersonit nëpë Suedi''", I, II (''Nils Holgersons underbara resa genom Sverige'', 1906-07). Veprën e ka shkruar me porosi, me qëllim për rritjen e vetëdijes për mësim në gjeografi në shkollën fillore. Gjenerata të suedezëve janë ndikuar nga njohja e parë për atdheun e vetë, me djaloshin Nils, i cili shëtiti atdheun me shotën fluturuese.
 
Jashtë Suedisë është pak e njohur me angazhimin për të drejtat gjinore; e posaçërisht për të drejtat e grave.
 
Me fillimin e [[Lufta e dytë botërore|Luftës së dytë botërore]], kur [[Bashkimi Sovjetik]] pretendoi në [[Finlanda|Finlandë]] e cila historikisht ishte më e afërt me Suedinë se sa me [[Rusia|Rusinë]], Qeverisë finlandeze i dërgoi medaljen e vet të Nobelit, që financiarisht ti ndihmojë. Nga ky gjest i prekshëm, anëtarët e Qeverisë shumën e parave e siguruan në tjetër mënyrë, por në shenjë falënderimi, ia kthyen pronares së vetë.
 
Vdiq në në mars 1940, në pronën e saj në Mårbacka, në krahinën Värmland.
 
 
Pesëdhjetë vite më vonë, më [[1991]] Suedia lëshon në qarkullim bankotën 20 [[Kruna suedeze|kruna]], me portretin e saj.