Dallime mes rishikimeve të "Franc Ferdinandi i Austrisë"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
| Pasardhësi = [[Karli I i Austrisë]]
| Datëlindja = {{Birth date|df=yes|1863|12|18}}
| Vendlindja = [[Graz]] ([[EmpirePerandoria d'AutricheAustro-Hungareze]])
| Datëvdekja = {{Death date and age|df=yes|1914|6|28|1863|12|18}}
| Vendvdekja = [[Sarajevë]] ([[Perandoria austroAustro-hungarezeHungareze|Austro-Hungari]])(i vrarë)
| Kombësia =
| Profesioni =
| Nënshkrimi = Archduke Franz Ferdinand of Austria Signature.svg
}}
'''Franc Ferdinandi i Habsbourg-Este''' (gjermanisht : ''Franz Ferdinand von Österreich-Este'') u lind në [[Graz]] më {{Date|18 dhjetor 1863|none}} dhe vdiq i vrarë më {{Date|28 qershor 1914|none}} në [[Sarajevë]] ([[Bosnnje-Hercegovinë]]). Ishte [[Arkiduk]] i [[Perandoria e Austrisë|Austrisë]] dhe princ mbretëror i [[Mbretëria e Hungarisë|Hungarisë]] dhe i [[Mbretëria e Bohemisë|Bohemisë]], ai u bë trashëgimtar i fronit i [[Perandoria austroAustro-hungarezeHungareze|Perandorisë austro-hungareze]] nga viti 1889.<ref>
{{cite book
|title = Royal Sunset: The European Dynasties and the Great War