Ndryshimi mes inspektimeve të "Perandoria Osmane"

Në vitet 30-40 të [[shekulli XVIII|shek XVIII]], krahas varësisë ekonomike filloi dhe rritja e ndikimit politik të shteteve evropiane në shtetin osman. Në këtë periudhë u ashpërsuan edhe më shumë kontradiktat midis shteteve evropiane për Perandorinë Osmane.
 
I, shteti osman ishte kthyer në një objekt për diskutim. yesssssssssssssssss
 
=== Kriza Lindore ===
Anonymous user