Ndryshimi mes inspektimeve të "Masonëria dhe Shqiptarët"

v
rregullim sintakse duke përdorur AWB
v (U kthyen ndryshimet e 85.15.44.64 (diskutimet) në versionin e fundit nga Flladimi.)
v (rregullim sintakse duke përdorur AWB)
=== Historia post-komuniste ===
Me ardhjen e demokracisë Masonëria u ringjall, pa arritur të krijonte një lozhë. Në vitin 2005 u krijua në Tiranë me vendim të Këshillit të Lartë Masonik për Anglinë dhe Uellsin, dhe Këshillit të Lartë Masonik Botëror "e para Lozhë Masonike në vend, Lozha e Masonërisë së Lashtë, me emrin Lozha Akacia Nr.25, Shqipëri Nr.1". Gjithsesi krijimi i kësaj lozhe është mohuar nga Maksim Zotaj (mason shqiptar), nga Jean Michel Quillardet dhe Lui Lopez. Në vitin 2007, në Shqipëri erdhi Mjeshtri i Madh i Grand Orientit të Francës, Jean Michel Quillardet i cili u takua me Kryeministrin Berisha dhe Presidentin Topi. Më vonë Lui Lopez, një mason francez i vetëdeklaruar, tha se në Shqipëri e para lozhë masonike, ishte ajo e krijuar nga Grand Orienti i Francës. (duke marrë parasysh se Orienti i Madh dhe Masonët anglofonë nuk kanë marrëdhënie mes tyre, ndoshta Orienti i Madh, quan të parën lozhë shqiptare, Lozhën e saj. Gjithsesi mbetet i habitshëm, reagimi i Maksim Zotajt, mason i New Yorkut, që thotë se në Shqipëri nuk ka Lozhë Masonike). Maksim Zotaj, i pari mason shqiptar i vetëdeklaruar erdhi në Shqipëri, në vitin 2007, dhe në vitin 2009 krijoi shoqatën "Miqtë e Masonëve". Në 3 vitet e fundit, shtëpitë botuese shqiptare kanë botuar një sërë librash mbi masonët dhe akuzat ndaj tyre, duke e bërë këtë organizatë gjerësisht të njohur. Me ndihmën e masonëve nga disa shtete, në vitin 2012 në Tiranë u themelua Lozha e Madhe e Shqipërisë, e cila pranoi njohje ndërkombetare nga shumë shtete, përfshirë edhe Lozhën e Madhe të Bashkuar nga Britania e Madhe. Në Kosovë, vëllazëria filloi të njihej pas vitit 1999. Megjithëse masonë nga Kosova ka pasur shumë më parë, Lozha e parë masonike në Kosovë u themelua vetëm në qershor 2014 nën emblemën e Lozhës së Madhe të Shqipërisë.
 
[[Skeda:Flag of Albanian Provisional Government 1912-1914.gif|center|thumb|Flamuri shqiptar gjatë viteve 1912-1914, burim teorish se Ismail Qemali ishte mason. Shqiponja me dy koka është simboli i shkallës 32 të Masonërisë, ylli sipër, është Ylli i Davidit, simbol i flamurit të Izraelit sot.|250px]]
*Maksim Zotaj-i vetëdeklaruar, Lozha Blu, New York
* Andi Shkira - i vetëdeklaruar, Lozha e Jeffersonit, Chicago
 
 
== Referenca ==
*[http://miqteemasoneve.com/ Miqtë e Masonëve]
 
[[Kategoria : Shoqëri]]