Ndryshimi mes inspektimeve të "Homeri"

112 bytes added ,  4 vjet më parë
v
Sistemim kategorish
(Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 1676330 nga Liridon: Ndryshime jo konstruktive)
v (Sistemim kategorish)
{{fjala|'''Homeri'''}}
[[File:Homer, marble bust.jpg|thumb|431x431px|Busti i Homer-it.]]
'''Homeri''' ([[greqishtja|greqisht]]: Óμηρος - 'Ómeros'') ishte poet epik legjendar i HelleniesGreqisë antikesë lashtë. Për qënien dhe veprimtarinë e tij letrare, kritikët modernë kanë mendime të ndryshme qe kanë të bëjnë me dy poema te mrekullueshme të nivelit botëror: [[Iliada]] dhe [[Odisea]].''
 
Homeri mendohet se ka jetuar rreth shek. IX pr. K. Per daten dhe vendlindjen ka mendime te ndryshme; shkenca ka pranuar si me te mundshme Smirnen, qytet kolonial grek ne Azine e Vogel ([[Izmiri]] i sotem ne Turqi). Homeri ka jetuar shume kohe me vone nga koha kur ka ndodhur Lufta e Trojes dhe nga kthimi i grekeve ne atdhe. Kjo do te thote se poeti ka ditur ta shfrytezoje mrekullisht burimin e pasur te letersise gojore me kenge e himne te ndryshme kushtuar hyjnive, heronjve dhe bemave te tyre, te cilat kendoheshin ne ate kohe nga rapsode te ndryshem.
 
Është vërtetuar arkeologjikisht se poemat e tij përkundër fantazisë poetike, pasqyrojnë ngjarje të vërteta historike që kanë ndodhur shumë më parë se të krijoheshin poemat. Këto ngjarje kanë ndodhur në shekujt XIII - XII p.e.s. Të dhënat që rrjedhin nga poemat e Homerit kanë shërbyer dhe shërbejnë si burime historike për njohjen e historisë së Greqisë antike. Gjithashtu vlen per t'u theksuar se mbi figurën e Homerit janë hedhur shumë hije dyshimi te cilat vënë në dyshim vetë ekzistencén e tij. Por ajo qe bie më shumë në sy është diferenca artistike ndërmjet dy veprave. Përderisa ''Iliada'' është shkruar në një stil epik, ''Odisea'' paraqitet me stil lirik. Madje nga studiues të shumtë është hedhur ideja se ndoshta këto dy vepra nuk janë shkruar nga i njëjti autor. Homeri ka qene i verber.
Tek Iliada, Homeri mban qendrim asnjanes, ai nuk mban anen e asnjerit prej heronjve, vecse shpreh hapur simpatine ndaj virtyteve te personazheve te veta. Ne kete poeme, Homeri eshte autori dhe njekohesisht rrefyesi i kesaj kryevepre klasike.
Ne kete poeme, Homeri eshte autori dhe njekohesisht rrefyesi i kesaj kryevepre klasike.
 
== Tituj të veprave ==
== Shiko dhe këtë ==
* {{libri|Autorët antikë për Ilirët (Homeri)|Vargje të Homerit për paionet dhe thespotët}}
 
[[Kategoria:Poetë]]
[[Kategoria:Grekë të lashtë]]
[[Kategoria:Letërsia e Greqisë së lashtë]]