Dallime mes rishikimeve të "Flora Brovina"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Flora Brovina.jpg|thumb|300px]]
'''Flora Brovina''' u lind më 30 shtator 1949 në Skenderaj. Studimet në Fakultetin e Mjekësisë i mbaroi po në Prishtinë. Ka botuar disa vëllime me poezi: ”Vërma emrin tim” (1973), “Bimë e zë” (1979), “Luleborë” (1988), “Mat e çmat” (1995) dhe “Thirrje e Kosovë” (1999, në kohën kur ajo ishte në burgun e Pozharevacit në Serbi). Në vitin 1999, në një kohë kur fati i Flora Brovinës pas arrestimit ishte i panjohur, ajo mori Çmimin Tucholsky për vitin 1999 ’in''in absentia’absentia'' nga PEN Klubi Suedez.
 
==Referenca ==
{{reflist}}
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1949]]