Ndryshimi mes inspektimeve të "Ludwig van Beethoven"

v
→‎Vepra: shtova imazh
(shtova stampen pa reference)
v (→‎Vepra: shtova imazh)
== Vepra ==
 
 
[[Skeda:Ludwig Van Beethoven star in Vienna pedestrian street.jpeg|parapamje|'Ylli' i Bethoven në trotuar në qendër të qytetit të Vienës]]
Me ndihmën e elektorit, që ishte Princi në pushtet në atë kohë, Beethoveni shkoi përsëri në Vienë në 1792. Beethoveni nuk e paraqiti veten si kompozitor menjëherë, por iu përkushtua studimit dhe pianos. Ai po ashtu mori leksione në violinë nën mbikqyrjen e Joseph Haydn. Beethoveni mori një reputacion si një profesionist duke luajtur në sallat e fisnikërisë ku shpesh luante veprat e Bach-ut.