Dallime mes rishikimeve të "Lisbona"

3 bytes removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
|Faqja zyrtare = [http://www.cm-lisboa.pt/ cm-lisboa.pt]
| gjer_g=38 | gjer_m=42 | gjer_s=50
| gjat_g=-9 | gjat_m=-8 | gjat_s=-22
}}
'''Lisbona''' ([[Gjuha portugeze|Portugalisht]]: '''''Lisboa''''') është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i [[Portugalia|Portugalisë]], me popullsi prej 552.700 brenda kufijve të saj administrativë. Zona urbane e Lisbonës shtrihet përtej kufijve të qytetit administrativ me një popullsi prej 2.4 milionë. Rreth 2.831.000 njerëzit jetojnë në zonën metropolitane të Lisbonës që përfaqëson rreth 27% e popullsisë së vendit dhe 3.340.000 njerëz jetojnë në grumbullim më të gjerë të rajonit metropolitane të Lisbonës. Lisbona është qyteti i madh i [[perëndimi]]t i vendosur në [[Evropë]], si dhe kryeqyteti perëndimor. Ajo shtrihet në perëndim të [[Gadishulli Pirinej|gadishullit Iberik]] në [[Oqeani Atlantik|Oqeanin atlantik]].