Dallime mes rishikimeve të "UEFA Super Kupa"

31 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Ky kompedicion u krijua për here te pare ne vitin [[1971]] nga Anton Witkamp qe ishte një gazetar dhe reporter i gazetës holandeze "De Telegraaf". Ne vitin [[1972]] nuk u zhvillua.
 
Kampioni aktual është Atlético[[Real Madrid i cili deri tani ka fituar 2 titujC.F.]]. Klubi më i suksesshëm është klubi italian [[AC Milan]], me gjithsej pesë tituj të fituar.
<ref name="History">{{Cite web | url = http://www.uefa.com/competitions/supercup/history/index.html | title = UEFA Super Cup - History |publisher=[[UEFA]] | accessdate = 2008-03-11| date = 2005-07-13}}</ref>.