Ndryshimi mes inspektimeve të "Michael Jordan"

1.830 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (MOS E NDRYSHONI JU LUTEM)
 
[[Skeda:Michael Jordan.jpg|200px|right]]
 
'''Majkell Xhordan'''
 
Pozicioni : Gjuajtës ; Fanella nr#:23, 45,9 ; Gjatësia : 1,98 m ; Pesha : 98 kg ; Lindur me [[17 shkurt]] [[1963]] Brooklyn, Nju York, U.S
 
3 personat me te mire te basketbollit , po vijne -"ALTJEN ISALLARI" , "ASJEN ISALLARI" , "REI SAHI"
 
Informacioni i karrierës
 
Vitet
1984–2003
 
NBA Draft
1984 / Raund: 1 / zgjedhja : 3
Kolegj
Universiteti I Karolines se veriut ne Chapel Hill
 
Skuadrat profesioniste ku ka luajtur
Çikago Bulls(1984–1993, 1995–1998)
Washington Wizards(2001–2003)
 
Statistikat e karrierës
* Piket 32.292
* Asistimet 5.633
* Vjedhjet e topit 2.514
 
Arritjet gjate karrierës dhe çmimet
* 6× NBA Kampion (1991,1992,1993,1996,1997,1998),
* 5×NBA MVP(1988,1991,1992,1996,1998),
* 14×NBA All-star(1985–1993, 1996–1998, 2002–2003),
* 6×NBA MVP I finaleve(1991–1993, 1996–1998)
* 1×NBA Mbrojtesi i vitit (1988),
* 10*All -NBA Skuadra e pare Zgjedhje(1987–1993, 1996–1998),
* 1× All-NBA Skuadra e dyte Zgjedhje (1985),
* 9×NBA All-skuadra e pare mbrojtese Zgjedhje (1988–1993, 1996–1998),
1985 NBA Fillestar i Vitit,
1985 NBA All-Rookie Skuadra,
* 3×NBA All-Star Loje MVP(1988, 1996, 1998),
* 2×NBA Fitues i konkursit Slam Dunk(1987, 1988),
* 2x Medalje e Arte Fitues ne Lojerat Olimpike (1984,1992)
NBA',
* 1×NCAA Kampion(1982),
1982 ACC Freshmen i vitit,
* 1×ACC Lojtari i Vitit   (1984),
* 1× USBWA Lojtari i Vitit për Kolegje (1984),
* 1× Naismith Lojtari i Vitit për Kolegje,              (1984)
* 1× Titulli  John R.Wooden  (1984),
* 1× Fitues i Trofeut  Adolph Rupp  (1984),
1991  I Ilustruar ne revisten      Sportist i Vitit,
2000 ESPY Atleti i shekullit,
1990s ESPY MASHKULLI Atlet i dekades,
1990s ESPY basketbollist profesionist i dekades,
2009 hyn ne Hollin e Fames ne basketboll si lojtar,
 
'''Majkell Xhefri Xhordan''' (i lindur me [[17 shkurt]] [[1963]]) është një basketbollist profesionist i dale ne pension dhe një biznesmen aktiv.  Biografia e tij ne (NBA) website e shteteve, "Me miratim, Majkell Xhordan është  basketbollisti  me i mire i gjithë kohërave."  Xhordan ishte një nga  atletet me efektiv ne marketing gjeneratës se tij  dhe ishte nje instrument në popullarizimin e NBA përreth botës në vitet 80 dhe 90.