Ndryshimi mes inspektimeve të "29 Qershor"

61 bytes removed ,  3 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj, Qershor → qershor (2), Korrik → korrik, hoqa: <!--interwiki-->, <!-- kategorizim dhe ndëruiki--> duke përdorur AWB
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q2659)
(përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj, Qershor → qershor (2), Korrik → korrik, hoqa: <!--interwiki-->, <!-- kategorizim dhe ndëruiki--> duke përdorur AWB)
 
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Majmaj|Qershorqershor|Korrikkorrik}}
 
== Ngjarje ==
* [[1892]] - Vdiq në Liban [[Vaso Pasha]]. Lindi me 30 qershor 1825 në Shkodër.
* [[1960]] – Korporata britanike e emetimit, e njohur si [[BBC]], lansoi projektin e saj për televizionin e ri. Qendra Televizive do të ishte një [[“Hollywood”]] i vogël britanik krahasuar me atë amerikan.
 
* [[1970]] – [[SHBA]]-ja i jep fund ofensivës së madhe ushtarake në Kamboxhia.
 
* [[1974]] – [[Marina Estela Isabela Martinez de Peron]] zgjidhet femra e parë presidente e Argjentinës, duke u betuar si drejtuesja e re e Republikës së Argjentinës. Ajo mori këto përgjegjësi nga burri i saj president, i cili kishte telashe të mëdha shëndetësore. Ajo u bë edhe presidentja më e re amerikane.
 
* [[1981]] – Një sulm me bomba në selitë e Partisë Islamike të [[Irani]]t la të vdekur 72 persona.
 
* [[1995]] – Një mision amerikan i hapësirës i bashkohet një mision rus, duke kryer për herë të parë pas 20 vjetësh një aksion të përbashkët në kozmos. Dërgimi i dy astronautëve amerikanë në stacion rus të hapësirës “Mir” sinjalizoi një epokë të re bashkëpunimi.
 
* [[2001]] – Qeveria britanike njoftoi se një memorial kushtuar princeshës së [[Wales]], [[Diana]], do të ndërtohet në Hyde Park të Londrës. Diana vdiq pas një përplasjeje me makinë në [[Paris]].
 
* [[2008]] – [[Thomas Beathie]] bëhet mashkulli i parë që lind një fëmijë. Ai lind një vajzë pas ndërrimit të organeve gjenitale. Beathie ka njoftuar se është sërish shtatzënë.
 
* [[1798]] - [[Willibald Alexis]], letrar gjerman
* [[1801]] - [[Frédéric Bastiat]] teorist liberal francez, ekonomist dhe anëtar i asamblesë nacionale franceze.
 
* [[1886]] - [[Robert Schuman]],politikan francez
* [[1900]] - [[Antoine de Saint-Exupéry]],pilot dhe letrar francez
 
== Festa dhe përvjetore ==
* [[Dita kunder kancerit]]
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
<!--interwiki-->
 
[[Kategoria:Qershor]]
37.617

edits