Dallime mes rishikimeve të "Ventilatori"

22 bytes removed ,  5 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (roboti largoj: fa:فن (هواکش) (strong connection between (2) sq:Ventilatori and fa:فن مکانیکی))
(përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar duke përdorur AWB)
[[Skeda:Ventilador Electrico Piso.jpg|thumb|Ventilatori i tavolinës]]
'''Ventilatori''' (nga [[Latinishtja|lat]]. ''ventulus''). Me ndihmën e këtyre pajisjeve elektrike bëhet ventilimi i hapësirave të mbyllura në objekte ndërtimore. Ky aparat vëhet në veprim me ndihmën [[Elektromotori|elektromotoritelektromotori]]t asinkron me fuqi 10-100 W. Në boshtin e elektromorit është instaluar me mbërthim ventilatori i ndërtuar praj tre apo katër krahëve, të cilët vëhen në pkerrtësi prej 30°. Krahët e ventilatorit punohen prej [[Plastika|plastikës]] apo prej llamarinës së [[Alumini|aluminitalumini]]t. Elektromotori rrotullohet me shpejtësi 3000 rrotullime në minutë, shpejtësia e tij mund të rregullohet edhe me shkallëzime, duke përdorur ndërprerës me reostat.
 
Ventilatorët instalohen në mure, në hyrje të kanaleve për ventilim, në tavan dhe tavolina për rrymosje të mbyllur të dhomave. Drejtimi i rrymimit të ajrit varet nga drejtimi i lëvizjes së ventilatorit. Te disa ventilatorë drejtimi i rrymimit ndërron në mënyrë automatike.
{{Commonscat|Category:Fans|Ventilatoret}}
{{Commonscat|Category:Electric fans|Ventilatoret elektrike}}
* [http://www.crossflow-fan.com/ Cross flow fans] - Sangze Electronics Company {{en}} (18. Janarjanar 2011)
 
[[Kategoria:Politeknik]]
37.617

edits