Dallime mes rishikimeve të "Ali Asllani"

734 bytes removed ,  4 vjet më parë
(përmirësime teknike, zëvendësova: Nëntor → nëntor (4), Dhjetor → dhjetor (3) duke përdorur AWB)
 
Vdiq në Tiranë në [[20 dhjetor]] [[1966]].
*
 
== Veprat letrare ==
Ka botuar vjersha që në moshë të re. U bë i njohur me poemën "[[Hanko - Halla]]" që u botua në vitin [[1942]]. Pak vite para vdekjes mundën të botohen disa libra të tij dhe iu lidh një pension i vogël. Ndër librat e botuar në vitet [[1960]] - 66 përmendim:
* "[[Vidi - vidi pëllumbeshë]]" ({{L|1960}}),
* "[[Shqipëria kryesorja]]" ({{L|1961}}),
* "[[Vajzat dhe dallëndyshet]]" ({{L|1964}}),
* "[[Kur merr zjarr rrufeja]]" ({{L|1966}}) dhe pas vdekjes iu botua
* "[[Poezia shqipe]]" {{L|1973}}.
:Është autori i këngës së njohur "[[Vlora, Vlora]]".
 
Pas viteve 90 iu botuan disa libra si:
* "[[Poezi të zgjedhura]]" në {{L|1996}}, dhe
* "[[Vidi, vidi pëllumbeshë]]" në {{L|1999}}.
* "[[Hakërrim]]"
 
Anonymous user