Ndryshimi mes inspektimeve të "Nazareti"

2 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Weblinks: All info is kept in Wikidata / removed a deleted template, removed: {{Link FA|he}} using AWB (10903))
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
'''Nazareti''' ose Nazareth (në hebraisht נצרת - për shkrim shih gjithashtu drejtshkrimi e emrave biblike, në arabisht الناصرة, DMG to-Nasira) është një qytet në veri të Izraelit e Qarkut në rajon historik e Galilesë. Që mesjetësnga ishtemesjeta ështe i banuar kryesisht nga të krishterët arabKrishterët.
Së bashku me motrën e saj Nazrat qytet-illite (נצרת עילית illite Natzrat, "Upper Nazareti") janë dy qytetet
rreth 120.000 banorë (në vitin 2005) ; të Nazrat-illite
 
Nazareti është një qytet shumë i vjetër dhe është sot
Myslimanëtmyslimanët dhe të krishterëtKrishterët jetonin. Nazrat-illite është një shumë qytet i ri dhe është i banuar nga hebrenjtë.
 
== Weblinks ==
Anonymous user