Dallime mes rishikimeve të "Gadishulli Iberik"

→‎Gjeografia: Shtova permbajtje
(→‎Historia: Ka histori te keqe ma mir nuk po jav kallxoj)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(→‎Gjeografia: Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
== Gjeografia ==
 
Edhe pse i rrethuar me ujërat e Oqeanit Atlantik dhe të detit Mesdhe , kufiri natyror i maleve të larta të Pirinejeve e bënë mjaft të izoluar prej Evropës. Malet jo vetëm se paraqesin barrierën relievore, por edhe kufirin klimatik, politik, etnik dhe kulturor. Funksionin izolues të Pirinejeve e zëvendëson atraktiviteti i ngushticës së Gjiblartarit. Asnjë pjesë e Evropës nuk është më afër kontinentit të Afrikës se gadishulli Pirinej. Afërsia, paradispozita e mirë natyrore, roli i portës, qysh herët e ka bërë tërheqëse dhe nëpërmjet kontaktit e ndikimit, bëhet gërshetimi kulturave të dy kontinenteve.pidhi
 
== Klima dhe Relievi ==
Anonymous user