Dallime mes rishikimeve të "Historia e Laosit"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
 
Në vitin 1942 Japonezët pushtuan rrethin e lumit [[Mekong]]. Me humbjen e [[Japonia|Japonisë]] në [[Lufta e Dytë Botërore|Luftën e Dytë Botërore]], në maj 1946 Laos'i shpalli pavarësinë. [[Franca]] insistoi të ndalonte këtë por nuk pati sukses. Në vitin 1953 [[Franca]] dhe [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës]] njohën pavarësinë e Laosit. Ndërsa në muajin korrik të vitit 1962 në Konferencën Ndërkombëtare të Gjenevës pavarësinë e Laosit njohën të gjitha shtetet e botës. Në vitin 1963 filluan probleme në shtet. Kjo vazdhoi deri në krijimin e '''Republikës Popullore Demokratike e Laosit''' nga [[Potent-Lao]] në vitin 1975. Laosi ende qeveriset me [[Komunizmi|Komunizëm]], dhe pas kalimit në këtë lloj të qeverisjes, zgjedjket e para janë bërë në Mars 1989.
 
== Vientiane ==
[[Vientiane]] është kryeqyteti i [[Laosi]]t. Vientiane u bë kryeqytet në vitin 1563.
 
==Referenca==