Dallime mes rishikimeve të "Qazim Koculi"

402 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| Figura = Qazim_Koculi.jpg
| Madhësia e Figurës = 250px
| Detyra = [[Kryeministri i Shqipërisë|KryeminstërKryeministër i ShqipëriseShqipërisë]]
| Fillimi i afatit = 6 dhjetor, 1924
| Mbarimi i afatit = 6 dhjetor, 1921
| Paraardhësi = [[Pandeli Evangjeli]]
| Pasardhësi = [[Hasan bej Prishtina]]
| Detyra2 = Ministër i Punëve Botore dhe i Bujqësisë
| Fillimi i afatit2 = 16 qershor
| Mbarimi i afatit2 = 24 dhjetor 1924
| Paraardhësi2 = [[Kostaq Kotta]] min. i Bujqësisë
| Pasardhësi2 = Kostaq Kotta
| Detyra3 =
| Fillimi i afatit3 =
| Paraardhësi5 =
| Pasardhësi5 =
| Datëlindja = 22[[14 gusht,prill]] 1887[[1883]]
| Vendlindja = [[Kocul]], [[Vlorë]],Perandoria [[ShqiperiOsmane]]
| Datëvdekja = [[2 janar,]] [[1943]]
| Vendvdekja = [[Vlorë]]
| Kombësia = Shqiptare
| Profesioni = Politikan, Ushtarake
| Emblema_përshkrim =
}}
'''Qazim Koculi''' ([[Kocul]], [[14 prill]] [[1883]] - [[Vlora|Vlorë]], [[2 janar]] [[1943]]) ushtarak në marinën osmane, udhëheqës ushtarak shqiptar, senator. Koculi ka qenë kryeministri më jetëshkurtër i Shqipërisë, duke qeverisur për vetëm 6 orë, më [[6 dhjetor]] [[1921]].
 
==Jeta ==
Lindi më 14 prill 1883<ref name=":0">[[Kastriot Dervishi|Dervishi K]]., [[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet|''Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet'']], Tiranë: 55, 2012, fq. 153, ISBN 978-9943-56-22-5</ref> në fshatin Kocul në kohën e [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]], i biri i Muhamet Kociut.<ref>[[Ago Agaj|Agaj A.]], Lufta e Vlorës: tregim i njëj pjesëmarrësi, Harmony Printing Ltd., 1960</ref> Arsimin fillor dhe plotor e kreu në vendlindje ndërsa atë të mesëm në gjimnazin “[[Zosimea]]” të JaninësVlorë. Studimet e larta i përfundoi në Akademinë e Lartë Ushtarake të Stambollit, pas të cilës fitoi gradën ''Teğmen''/Nëntoger. U emërua më pas në Marinën Ushtarake të Perandorisë Osmane, ku fitoi gradën e ''Üsteğmen''/Togerit. Më 1909 nuk i bindet një urdhri ushtarak të një eprori të tij gjatë një beteje detare në [[Preveza|Prevezë]], për t`iu dorëzuar flotës italiane, ku luftoi heroikisht me torpendierën e tij të vjetër.<ref name="ev">[[Eqrem bej Vlora|Vlora E.]], [[Kujtime 1885-1925 (Eqrem bej Vlora)|''Kujtime: 1885-1925'']], Tiranë: IDK, 2008, fq. 470. ISBN 99927-780-6-7</ref>
 
Pas nxjerrjes së urdhër-arrestit nga komanda perandorake, Koculi arratiset për në [[Argjentina|Argjentinë]], ku qëndron nga 1909 e deri më 1913. Kthehet në Vlorë, pasi iu përgjigj një thirrjeje të [[Ismail Qemali]]t, ku caktohet drejtor të portit të Vlorës, detyrë të cilën e kreu deri në çastin që porti u mor në administrim nga italianët në tetor të vitit 1914.
 
Deri në vitin 1917 ishte kryekatundar në [[Brataj]] të Vlorës. Përgjatë 1918-'19 ishte nënprefekt i [[Tepelena|Tepelenës]]<ref name=":0" />. Organizon çeta dhe nis veprime kundër transportit të ushtrisë italiane<ref>[[Ali Këlcyra|Këlcyra A]]., ''Shkrime për historinë e Shqipërisë'', hulumtuar ndër arkiva prej Tanush Frashërit, Tiranë: Onufri, 2012, fq. 62. ISBN 978-99956-87-81-6</ref>. Më 21-31 janar 1920 merr pjesë si delegat i Vlorës në [[Kongresi i Lushnjes|Kongresin e Lushnjës]], nga i cili u emërua edhe senator i [[Senati i Shqipërisë (1920)|Senatit të Dhomës së Këshillit Kombëtar të Shqipërisë]] nga 27 mars 1920 deri më 20 dhjetor 1920<ref>[http://www.parlamenti.altirana.com/graphics/foto/Ligjv%EBn%EBsit%20Shqiptar%EB.pdf Ligjvënësit shqiptarë 1920-2005] - <tt>Republika e Shqipërisë KUVENDI</tt>. Tiranë 2005</ref>.
 
===[[LuftaAnëtar edhe komandant i Luftës së Vlorës]] ===
 
Është aktiv në [[Lufta e Vlorës|Luftën e Vlorës]] të vitit 1920 dhe njihet si një ndër organizatorët e Kuvendit të Barçallasë. Meqë Gjenerali [[Settimo Piacentini|Piacentini]] i cili i komandonte ato nuk denjoi t’i përgjigjej ultimatumit të drejtuar atij nga komisioni i dalë nga Kuvendi i Barçallasë që brëndabrenda 48 orëve të largoheshin trupat italiane nga Vlora, më 1929 maj 1920 në Beun u zgjodh KomitetiKomandant i Luftës së Vlorës me KomandantKomitetitPërgjithshëm Qazim Koculin. Hyri në Vlorë në krye të trupave shqiptare, pas një beteje të zhvilluar më parë, më 3 shtator 1920. Pas kësaj lufte kreu detyrën e prefektit të VlorësLuftës.
 
Hyri në Vlorë në krye të trupave shqiptare, pas një beteje të zhvilluar më 3 shtator 1920. Pas kësaj kreu detyrën e prefektit të Vlorës deri më 1921<ref name=":0" />.
 
== Jeta parlamentare ==
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 18871883]]
[[Kategoria:Vdekje 1943]]
[[Kategoria:Kuvendi i Shqipërisë]]
[[Kategoria:Kryeministra të Shqipërisë]]
[[Kategoria:Myslimanë shqiptarë]]
[[Kategoria:NxënësitNjerëz enga Shkollës ZosimeaVlora]]
7.597

edits