Ndryshimi mes inspektimeve të "Pogradeci"

442 bytes removed ,  2 vjet më parë
(Refuzoi 8 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 1671875 nga Liridon)
Pogradeci është rrethuar nga fshatrat [[Tushëmisht]] në lindje, [[Buçimas]] në juglindje, [[Gështenjas]] në jug, [[Verdovë]] në perëndim dhe [[Memëlisht]] në veriperëndim.
 
fakas
=== Klima ===
Në Pogradec mbizotëron një [[Klima|klimë]] mesdhetare malore dhe pjesërisht kontinentale, me dimër të ftohtë dhe verë të nxehtë e të thatë. Temperatura mesatare vjetore arrin deri në 12.3 °C.
Muaji më i ftohtë është janari dhe muaji më i nxehtë është gushti. Muaji më i lagësht është nëntori me reshje shiu mesatarisht 108 milimetra ndërsa sasia mesatare vjetore e reshjeve arrin në 730 milimetra.
 
== Popullsia ==
Anonymous user