Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhaferr bej Ypi"

31 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
Gjatë Mbretërisë së Zogut, Ypi është Kryeinspektori i Gjykatës Mbretërore. Më 1927-29 emërohet si ministër i Arsimit.
 
Kur nisi pushtimi italian, Ypi i përshëndeti italianët që kishin "çliruar" Shqipërinë "nga skllavëria e rëndë e gjakatarit Zog". Pasi Mbreti Zog kishte ikur, nga 9 prill - 12 prill Ypi ka qenë Kryetar i Komitetit të Administrimit të Përkohshëm, dhe si të tillë kreu i ngarkuar i shtetit i cili "thirri" asamblenë e 12 prillit 1939. Nga 1939, ai ishte Ministri i Drejtësisë në qeverinë e [[Shefqet bej Vërlaci|Shefqet Verlacit]].
 
U vra më 17 nëntor 1740, në kohën kur ushtria greke bombardoi fshatin e tij. Varrimi i tij u bë në Tiranë në varrezën e bektashijve. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast mbajti një fjalim ministri [[Ernest Koliqi]] dhe kryetari i Gjykatës së Diktimit, Andrea Sahatçi<ref>[[Kastriot Dervishi|Dervishi K]]., [[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet|''Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet'']], Tiranë: 55, 2012. fq. 246. ISBN 9789994356225</ref>.
 
== Burime ==
<references />{{Kryeministrat e Shqipërisë|state=collapsed}}
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
7.597

edits