Dallime mes rishikimeve të "Bilbil Klosi"

104 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
lande+burim
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
v (lande+burim)
Më 10 mars 1945, u emërua si ndihmësgjyqtarë i Gjyqit Special për kriminelët e luftës edhe Bilbil Klosi<ref>Sadiku Xh., ''Genocidi mbi Kulakët në Shqipërinë Komuniste 1948-1990,'' Tiranë: Instituti i Studimit të Krimeve dhe Viktimave të Komunizmit, 2013, fq. 20, ISBN 978-9928-168-13-9.</ref>.
 
Më 1945-46 sekretar i përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Brendshme. Më 1946-49 dhe 1950-51 ndihmësprokuror i përgjithshëm. Më 1949 kryetar i Gjykatës së Lartë Ushtarake<ref name=":0" />, në gusht të 1949 ishte kryetar i një grupi gjykues formal në Mirditë, duke [[Te pushkaturitMasakra e 9 gusht 1949Qafë-Valmirit|dhënë dënime]] drakoniane si shenjë hakmarrjeje për vrasjen e [[Bardhok Biba|Bardhok Bibës]]: katër vetë të dënuar me varje në litar, dhjetë me pushkatim dhe shumë të tjerë me burgim<ref>Kaso T., ''Ja kush e vrau Kryegjyshin Bektashian Sali Njazi Dede,'' Almanak nr. 1, Tiranë: Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, 2011. fq. 190.</ref>.
 
Më 1949-50 këshilltar juridik në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Më 1946-1974 deputet. Më 1951-66 ministër i Drejtësisë. Më 1966-73 sekretar i Presidiumit të Kuvendit Popullor. Më 1973-78 këshilltar përgjegjës i sektorit të botimeve në Gjykatën e Lartë<ref name=":0" />.
7.597

edits