Ndryshimi mes inspektimeve të "Haxhi Zeka"

8 bytes added ,  3 vjet më parë
v
v
 
===Kulla e Haxhi Zekës===
Në afërsi të sheshit "Haxhi Zeka" gjendet '''Kulla e Pashës''' apo e njohur edhe si Kulla e Haxhi Zekës, muret e së cilës janë të përbëra me punimet karakteristike të mjeshtërve shqiptar të asaj kohe si: luani, yllivula ie DaviditSulejmanit a.s. etj. Ka arkitekturë karakteristike të shekullit XVIII dhe XIX, është dykatëshe e ndërtuar prej guri dhe me dritare e frëngji të punuara me përkushtim nga mjeshtër shqiptarë.<ref name="kk.rks-gov.net"/>
 
==Referencat==
7.597

edits