Ndryshimi mes inspektimeve të "Shtresa e ozonit"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Shtresa''' ose '''mburoja e ozonit''' është një zonë në stratosferën e Tokës që thith shumicën e rrezatimit ultraviolet të Diellit. Ka dendësi të madhe ozoni (O<sub>3</sub>) krahasuar me shtresa të tjera të atmosferës, duke qenë sidoqoftë përqendrim i vogël krahasuar me gazra të tjerë të stratosferës. Shtresa e ozonit përmban 10 të miliontat dendësi ozoni, ndërsa dendësia mesatare e ozonit në atmosferën e Tokës është 0,3 të miliontat. Shtresa e ozonit gjendet në pjesën e poshtme të stratosferës, nga përafërsisht 20 deri në 30 km mbi Tokë, megjithëse trashësia e shtresës varet nga rrethanat stinore dhe gjeografike<ref>{{Cite web|url=http://www.ozonelayer.noaa.gov/science/basics.htm|title=Bazat e shtresës së ozonit}}</ref>.
PSE merrni informacione mrapa kohe?
 
== Referencat ==
<references />
244

edits